more_horiz
Wiadomości

"To nie jest kwestia kompromisów". Prof. Krysiak o relacjach Polski z UE

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 16:20
- Nie można się ugiąć przed jakimś rodzajem głupoty - mówił na antenie Polskiego Radia 24 członek Instytutu Myśli Schumana prof. Zbigniew Krysiak. Dodał, że wobec Polski formułowane są oczekiwania, "żeby ustąpić i poddać się moralnej i ekonomicznej destrukcji".
Zbigniew Krysiak
Zbigniew KrysiakFoto: PR24/TB

Gość audycji komentował relacje między Polską a Unią Europejską. - Nigdy nie ma tak, że się nic nie może zmienić - mówił. Dodał, że "w historii mieliśmy różne sytuacje, w wyniku których zapaści pewne sprawy wychodziły na prostą".

Piotr Andrzejewski 1200.JPG
Spór o praworządność. Mec. Piotr Andrzejewski: Polska opiera się na treści traktatów unijnych

Odniósł się także do wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego i ocenił, że "mówiło ono o cechach wspólnoty narodów Europy".

Posłuchaj
25:30 PR24_mp3 2021_10_21-15-33-01.mp3 Prof. Zbigniew Krysiak o relacjach Polski i Unii Europejskiej ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Profesor podkreślił, że "czas najwyższy, by się obudzić". - W retoryce, programach czy wystąpieniach powinny znajdować się cytaty z Schumana, dlatego, że jeszcze wiele osób, będących w różnych grupach - nawet lewicowych czy neoliberalnych - jest w jakimś stopniu zwolennikami Schumana. Mimo to powstał duży chaos - ocenił.

"Nie ma mowy o żadnych ustępstwach"

Prof. Zbigniew Krysiak został także zapytany o postawę Parlamentu Europejskiego. - Kończy się dialog i w pewnym sensie jesteśmy na wojnie, na której ogień z wodą trudno połączyć - mówił. Dodał jednak, że "dialogu nie można zakończyć".

Czytaj także:

Członek Instytutu Myśli Schumana odniósł się także do słów premiera Holandii Marka Rutte, który sugerował, że Polska powinna zmienić konstytucję. - Zawarliśmy już kompromis i w różnych sprawach próbujemy go objaśnić - mówił. - Tutaj nie można się ugiąć przed jakimś rodzajem głupoty - dodał. Podkreślił także, że wobec Polski są oczekiwania, "żeby ustąpić i poddać się moralnej i ekonomicznej destrukcji".

Gość audycji powiedział również, że Polska kieruje się zasadami i premier Mateusz Morawiecki mówił o nich w swoim wystąpieniu w Parlamencie Europejskim. - W tym programie pojawiły się jasne akcenty dotyczące tego, jak on w Unii Europejskiej powinien wyglądać i nie ma mowy o żadnych ustępstwach - mówił. - To nie jest kwestia kompromisów - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana)

Data emisji: 21.10.2021

Godzina: 15.33

ng

Zobacz także

Zobacz także