X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Mieczysław Ryba o debacie w PE: nie było merytorycznej dyskusji

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 10:15
- Bardzo proste stwierdzenia premiera o tym, jakie były orzeczenia innych trybunałów UE, w ogóle nie spotkały się z dyskusją w znaczeniu merytorycznym. Nie było tego tematu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski), komentując debatę, która miała miejsce w Parlamencie Europejskim.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tomasz Bidermann/Shutterstock

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu premier Mateusz Morawiecki skrytykował "pozatraktatowe działania" i "podwójne standardy" instytucji unijnych wobec Polski. W tym kontekście przywoływał orzeczenia sądów konstytucyjnych innych państw, które - jak argumentował szef rządu - potwierdzały prymat konstytucji nad prawem unijnym. Tymczasem szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła o dalszych krokach, które Bruksela może podjąć wobec Polski.

anna zalewska free 1200.jpg
"Ponownie pojawił się na forum europejskim festiwal szantażu i oskarżeń". Zalewska o debacie ws. Polski

Prof. Mieczysław Ryba odniósł się do kwestii powiązania funduszy europejskich z kwestiami praworządności w krajach Unii Europejskiej. - Chodzi o to, by realizować koncepcję superpaństwa europejskiego po cichu, uzurpować kompetencje, przejmować władzę, płacąc co nieco z budżetu UE. To prosty mechanizm, my płacimy, a wy sprzedajecie nam pewne segmenty swojej własnej suwerenności (…) Jeśli wszyscy siedzą cicho i to się dokonuje, to jest wspaniale, UE się integruje i mamy demokrację i praworządność. Jeśli ktoś nazwie rzeczy po imieniu, to popełnia faux pas - stwierdził.  

 - Są twarde argumenty Polski postawione na stole i nie tyle inni politycy się z nikim nie zgadzają, ile w ogóle się do nich nie odnoszą (…) Mówiono dużo o demokracji i o tym, że nie działają u nas sądy, a TSUE, sąd, który powinien stać na straży prawa, uzurpuje sobie kompetencje - dodał, komentując dyskusję w Parlamencie Europejskim.

Posłuchaj
15:59 PR24_mp3 2021_10_20-09-43-17.mp3 Prof. Mieczysław Ryba o debacie w Parlamencie Europejskim (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- Największe zagrożenie dla Unii Europejskiej to nie Polska czy Węgry, ale politycy i urzędnicy oraz instytucje, które w sposób niepraworządny uzurpują sobie kompetencje państw członkowskich, czyli w istocie kosztem obywateli - mowił prof. Mieczysław Ryba.

Czytaj także:

7 października TK uznał za niekonstytucyjne przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę. Dotyczyło to m.in. kwestii uchwał Krajowej Rady Sądownictwa oraz aktów prezydenta w sprawie powoływania sędziów.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Mieczysław Ryba 

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 9.43

PR24/ka

Czytaj także

Dominika Ćosić o debacie w PE: Unia nie może ryzykować konfliktu wewnętrznego, gdy dookoła jest trudna sytuacja

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 20:24
- Jest cały szereg problemów, z którymi boryka się Komisja Europejska. W tym momencie taki ostry konflikt z Polską nie jest dla niej czymś bardzo dobrym i korzystnym - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 korespondent TVP z Brukseli Dominika Ćosić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Żukowski: premier w Europarlamencie precyzyjnie przedstawił stanowisko Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 20:35
- Wystąpienie szefa rządu było bardzo wyważone, a zarazem stanowcze. Bardzo precyzyjnie przedstawiło stanowisko Polski. Dotyczyło nie tylko kwestii orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego sprzed paru dni. Było tak naprawdę wystąpieniem na temat przyszłości Unii Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog dr Tomasz Żukowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skończył się dobry czas dla Polski w instytucjach unijnych". Paweł Poncyljusz o debacie w PE

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 08:55
- Z wystąpień polityków UE wyglądało, że nie mamy wśród polityków UE wielu przyjaciół. Przy każdej rozmowie o pieniądzach czy specjalnym traktowaniu Polski np. w dziedzinie energetyki będziemy coraz mniej słyszalni, a nasze prośby będą coraz mniej brane pod uwagę - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska).
rozwiń zwiń