more_horiz
Wiadomości

Znany wydawca oskarżony o oszustwa. Jest komunikat prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 12:25
- Pełnomocnik wydawnictwa Piotr J. został oskarżony o doprowadzenie siedmiu autorów książek do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, wprowadzając ich w błąd co do zamiaru wywiązania się z wypłaty wynagrodzenia - przekazała prokuratura. Chodzi o szefa oficyny Editions Spotkania.
Piotr J.
Piotr J.Foto: PAP/Rafał Guz

W komunikacie przekazanym przez rzecznik Prokuratury Okręgowej Aleksandrę Skrzyniarz poinformowano, że akt oskarżenia w tej sprawie został w piątek skierowany przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Ochota do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa.

Współtwórczyni Amber Gold nie wróci do aresztu. Jest decyzja sądu

"Niekorzystne rozporządzanie mieniem"

- Piotr J. oskarżony został o doprowadzenie 7 autorów książek do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie ich w błąd co do zamiaru wywiązania się z zawartych umów i wypłaty należnego wynagrodzenia. W toku postępowania ustalono, że na skutek działania ww. pokrzywdzeni odnieśli szkody w wysokości od 7.500 złotych do 30.000 złotych. Czyny zarzucone Piotrowi J. obejmują lata 2014-2021 - przekazano.

Jak podkreślono, przestępstwo oszustwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o szefa wydawnictwa Editions Spotkania. W 2018 r. siedmiu autorów wydawanych tam książek - Sławomir Cenckiewicz, Witold Bagieński, Piotr Woyciechowski, Piotr Nisztor, Wojciech Dudziński, Maciej Marosz oraz Cezary Gmyz - skierowało do niego list otwarty. Sygnatariusze listu zarzucili J., że w latach 90-tych prowadził współpracę biznesową z przedstawicielami b. służb specjalnych PRL, a ponadto unika rozliczeń z autorami.

Czytaj także:

Właściciel wydawnictwa tłumaczył wówczas, że ataki zawarte w liście traktuje jako "kontynuację walk dawnej bezpieki". "Będąc na emigracji w okresie PRL, byłem regularnie przedmiotem działań komunistycznych służb. Żaden z panów, którzy podpisali się pod listem, nie ma takich doświadczeń czy takiej ilości wydanych książek, których wartość i okoliczności wydania mówią same za siebie" - podkreślił. Dodał też, że autorzy wydawanych przez jego oficynę książek otrzymali "poważne honoraria".

Wydawnictwo Editions Spotkania powstało w 1978 r. w Paryżu; drukowało wówczas książki zakazane w tym czasie w PRL.

Informację o skierowaniu aktu oskarżenia w tej sprawie podał też portal TVP Info.

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem