more_horiz
Wiadomości

"Nie będą stosowane upomnienia, tylko realne kary". Szef MZ o obostrzeniach covidowych

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 19:17
- Jeśli dynamika zakażeń w kolejnym tygodniu będzie tak samo wysoka, jak w tym, to będzie trzeba zrewidować prognozy, co oznacza m.in. wzmocnienie kontrolowalności maseczek w środkach transportu, w galeriach handlowych, większą liczbę patroli oraz zmianę polityki dotyczącej mandatów - nie będą stosowane upomnienia, tylko realne kary - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Andrzej Lisowski Travel

Adam Niedzielski zaznaczył, że obecna sytuacja pandemiczna pomimo tego, iż tygodniowa liczba zakażeń dwukrotnie wzrosła, a liczba hospitalizacji przekroczyła 4 tys., to porównując do zeszłego roku, jest o wiele lepsza niż w ubiegłym roku. - Wówczas było 15 tys. zakażeń, 10 tys. osób w szpitalach - dodał minister zdrowia.

szczepienia PAP 1200 (3).jpg
Od kiedy zapisy na trzecią dawkę szczepionki? Minister zdrowia podał datę

Szef resortu pytany, czy to nie jest odpowiedni moment, by zacząć zaostrzać obostrzenia, odpowiedział: "będziemy patrzeć na najbliższy tydzień ze szczególną uwagą".

Dodał, że pod koniec października, według prognoz, miało być ok. 5 tys. przypadków zakażeń COVID-19. Natomiast pod koniec listopada prognozowana liczba zakażeń miała wynosić 7-15 tys., a pod koniec grudnia 7-12 tys., bo to apogeum przewidywane było na początek grudnia.

Zaznaczył jednak, że jeśli dynamika zakażeń w kolejnym tygodniu będzie tak samo wysoka, jak w tym, to będzie trzeba zrewidować prognozy, co oznacza m.in. wzmocnienie kontrolowalności maseczek w środkach transportu, w galeriach handlowych, większą liczbę patroli oraz zmianę polityki dotyczącej mandatów - nie będą stosowane upomnienia, tylko realne kary.

Czytaj również:

- Zresztą ten system w woj. lubelskim i woj. podlaskim, gdzie ta sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza, już zaczyna działać - dodał minister zdrowia.

shutterstock  koronawirus polska free  1200 (1).jpg
W pełni zaszczepieni stanowią bardzo mały odsetek zmarłych na COVID-19. MZ podaje liczby

"Dyscyplina musi wrócić"

- Teraz jest 5700 zakażeń więc dyscyplina musi wrócić - zaczniemy od egzekwowania nakazów, które obowiązują. Zanim wprowadzimy kolejne restrykcje, zacznijmy stosować się do obecnie obowiązujących zasad - powiedział.

"Uprzywilejowanie zaszczepionych"

Adam Niedzielski pytany o przywileje dla osób zaszczepionych wskazał, że zaszczepieni w Polsce już są uprzywilejowane, bo m.in. nie podlegają kwarantannie oraz nie są wliczani w limit osób w pomieszczeniach zamkniętych.

Dodał, że "nie może być tak, że osoby zaszczepione nadal będą ponosiły konsekwencje". 

nt

Zobacz także

Zobacz także