Lokalne lockdowny. Prof. Marczyńska: aby temat był rozważany, sytuacja musiałaby być dramatyczna
- W dyskusjach przedstawicieli Rady Medycznej nie pojawił się w obecnej sytuacji epidemicznej pomysł wprowadzania lokalnych lockdownów - powiedziała prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przy premierze. Przyznała, że członkowie rady są przede wszystkim za bardzo mocnym egzekwowaniem obecnie obowiązujących przepisów.
2021-10-26, 12:11
Doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban powiedział w TVN 24, że na terenach o największej liczbie zachorowań trzeba będzie wprowadzić lokalne lockdowny.
Powiązany Artykuł
"Codzienny wzrost zakażeń robi trochę przerażające wrażenie". Dr Szarowska o sytuacji epidemicznej w Polsce
Prof. Marczyńska, specjalistka od chorób zakaźnych wieku dziecięcego z WUM, która również zasiada w Radzie Medycznej, poinformowała natomiast, że temat lokalnych lockdownów nie pojawił się w ostatnich dyskusjach przedstawicieli Rady. - Wszyscy jesteśmy zgodni, że trzeba bardzo mocny nacisk położyć na to, aby egzekwować obecnie obowiązujące przepisy. Prof. Robert Flisiak z Białegostoku nieco ostrzej wypowiada się na ten temat, bo sytuacja w woj. podlaskim jest rzeczywiście dość trudna. Nawet on jednak nie wskazywał na potrzebę lockdownu, ale postulował raczej wprowadzenie limitów w określonych miejscach - wskazała prof. Marczyńska.
- Polacy wkrótce odwiedzą groby bliskich. Abp Gądecki apeluje o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych
- Niepożądane odczyny poszczepienne w Polsce. Rząd opublikował dane
Dodała, że takie obostrzenia miałyby chronić osoby niezaszczepione. Np. w restauracji na danym terenie (gdzie sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza) zapełnienie mogłoby wynosić 50 procent. Z dostępnych miejsce mogliby korzystać tylko zaszczepieni albo ci, którzy przechorowali COVID-19.
REKLAMA
- Nie mamy jednak informacji zwrotnej z rządu w tej sprawie. Do tej pory nie było woli wprowadzania przepisów, które warunkowałyby wejście do jakiegoś miejsca tylko osób zaszczepionych - przyznała. Dodała, że przedstawiciele Rady Medycznej cały czas postulują obowiązkowe szczepienia w wybranych grupach zawodowych m.in. wśród medyków.
- Aby temat lokalnych lockdownów, które są niezwykle kosztowne i mają wiele skutków negatywnych, był rozważany, to sytuacja z bazą łóżkową na danych terenie musiałaby być bardzo dramatyczna. Pacjenci musieliby być przewożeni w odległe części kraju - powiedziała prof. Marczyńska.
"Będzie musiało dojść do zdecydowanych działań"
Powiązany Artykuł
"Nie będą stosowane upomnienia, tylko realne kary". Szef MZ o obostrzeniach covidowych
Prof. Horban był został zapytany w TVN24, czy podpisuje się pod działaniami rządu w przygotowaniach do czwartej fali pandemii. - Myślę, że istnieje pewnego rodzaju różnica pomiędzy tym, co sobie wyobrażają lekarze i epidemiolodzy, a pomiędzy tym, co robi rząd. To są jednak inne kalkulacje - powiedział prof. Horban. Dodał, że lekarze chcą zaostrzenia działania dotyczącego przestrzegania podstawowych zasad, takich jak noszenie maseczki i zachowanie dystansu.
REKLAMA
Ekspert wskazał, że niechęć do szczepień dotyczy pasa wschodniego. - Myślę, że wcześniej czy później na tych terenach, na których jest więcej zachorowań, będzie musiało dojść do zdecydowanych działań, bo inaczej się nie da. W tym momencie nawet do częściowych lockdownów - powiedział prof. Horban. Jak dodał, wprowadzenie lokalnych lockdownów to perspektywa dwóch, trzech tygodni.
Pytany, dlaczego politycy nie zdecydowali się jeszcze na odważniejsze ruchy ws. epidemii odparł, że jest problem mentalności części ludzi, którzy mienią się być politykami. - Coś, co się nazywa "sanitaryzm" jest w każdej partii politycznej. Liczba osób dotkniętych tą przypadłością nie zależy od opcji politycznej. Część ludzi, która tworzy prawo, posłów, jest po drugiej stronie, mówiąc "nie szczepmy się" - dodał.
ng
REKLAMA