more_horiz
Wiadomości

Minionej doby zatrzymano 120 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę. Od początku kryzysu kilka tysięcy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 15:51
Policja zatrzymała minionej doby prawie 120 osób, które nielegalnie przekroczyły polską granicę. Od początku kryzysu migracyjnego liczba zatrzymań wyniosła 3 800.
Od początku kryzysu migracyjnego policja zatrzymała 3800 osób, które nielegalnie przekroczyły polską granicę
Od początku kryzysu migracyjnego policja zatrzymała 3800 osób, które nielegalnie przekroczyły polską granicęFoto: Twitter/policja
straż graniczna granica free 1200 (2).jpg
Prezydent: Polska będzie wprowadzała niezbędne środki do strzeżenia swojej i unijnej granicy z Białorusią

Do zatrzymań doszło zarówno w obszarze przygranicznym, ale też w punktach kontrolnych w różnych częściach kraju. Zatrzymane osoby to w dużej mierze migranci, którzy dostali się do Polski od strony wschodniej. Jak poinformował rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka, przewozem migrantów zajmują się członkowie zorganizowanych grup przestępczych - do transportu używają busów i samochodów osobowych.

Posłuchaj
00:58 11369930_1.mp3 Minionej doby zatrzymano 120 osób, które nielegalnie przekroczyły granice (IAR)

Jak dodał: - To są osoby przeważnie narodowości syryjskiej, Albańczycy, Ukraińcy, którzy legitymują się paszportami takich krajów jak Niemcy i Szwecja. To nie są oczywiście osoby, który kierują się jakimikolwiek względami humanitarnymi, tylko i wyłącznie robią to w celu osiągnięcia korzyści, pobierając opłaty od tych biednych ludzi w wysokości kilku tysięcy dolarów.

Według Mariusza Ciarki przemytnicy zachowują się niebezpiecznie na drodze, uciekają przed patrolami policji, przekraczają prędkość i doprowadzają do wypadów: - Zdarzają się osoby, które nie posiadają w ogóle uprawnień do kierowania pojazdami. Kierują samochodami osobowymi, w których jest trzynaście, czternaście osób, łącznie z umieszczeniem tych osób w bagażnikach - dodał rzecznik.

1200_SG_TT.jpg
Nielegalni migranci zdemolowali busa, którym mieli zostać wywiezieni z Polski. Jest nagranie

Przekroczenia granicy

- Straż Graniczna zarejestrowała minionej doby 537 prób nielegalnego przekraczania granic - sześć osób złożyło wniosek o pomoc międzynarodową, wobec czterdziestu osób wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium kraju oraz trzyletni zakaz wjazdu do strefy Schengen. Pozostałym osobom uniemożliwiono wejście na terenie Polski - mówi rzeczniczka Straży Granicznej, Anna Michalska.

Jak dodała na konferencji prasowej - Od wtorku mamy nowe przepisy, została znowelizowana ustawa o cudzoziemcach. Osoby, które nielegalnie przekraczają granicę, otrzymują postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski i zostają doprowadzone do linii granicy. Jeżeli oczywiście ktokolwiek składa wniosek o ochronę międzynarodową, to taki wniosek jest przyjmowany. Decyzja o doprowadzeniu do linii granicy jest wtedy wstrzymana do czasu podjęcia decyzji przez szefa urzędu ds. cudzoziemców.

Według polskich władz, ale również Komisji Europejskiej, kryzys migracyjny został wywołany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Białoruskie służby sprowadzają do kraju migrantów z Afryki i bliskiego wschodu, tylko po to, by ich przewieźć na granice Unii Europejskiej. Celem jest z jednej strony zarobek, a z drugiej - destabilizowanie sytuacji we wspólnocie europejskiej.

Tylko od początku października Straż Graniczna odnotowała już ponad 14 tysięcy prób nielegalnego przekraczania granic. 1700 osób przebywa obecnie w ośrodkach dla migrantów na terenie Polski.

pkur

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem