Jednoczesne zakażenie 3 wirusami, w tym COVID-19. Wykryto je u 2,5-rocznego dziecka
Specjalistyczne badania prowadzone w ramach projektu naukowego polegającego na sekwencjonowaniu próbek pobranych od osób zakażonych koronawirusem potwierdziły jednoczesne zakażenie 3 wirusami u 2,5-rocznego dziecka.
2021-10-29, 21:50
Powiązany Artykuł
Resort zdrowia: zaledwie 0,26 proc. osób w pełni zaszczepionych zakaziło się koronawirusem
W jego organizmie występowały jednocześnie wirusy: SARS-CoV-2, RSV i paragrypy. U innego dziecka - 5-miesięcznego niemowlęcia - naukowcy potwierdzili jednoczesną obecność 2 patogenów: SARS-CoV-2 i paragrypy.
- W grupie badanych przez nas próbek cztery pochodziły od niemowląt. Dotychczas niezwykle rzadko się zdarzało, by wymazy były pobierane od tak małych dzieci, gdyż zakażenie przechodziły bezobjawowo. Dodatkowo niepokoi nas występowanie u dzieci koinfekcji z innymi patogenami. Do tej pory koinfekcje zdarzały się niezwykle rzadko, najczęściej u pacjentów hospitalizowanych. Dlatego, choć na razie nadal mamy do czynienia z incydentalnymi przypadkami, z pewnością wymaga to dalszych badań i wnikliwych analiz - powiedziała w piątek zastępczyni kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum dr Emilia Morawiec.
Delta plus
W ostatnich dniach eksperci Gyncentrum poddali sekwencjonowaniu 186 próbek pobranych od pacjentów we wrześniu i październiku. We wszystkich wykryto wariant delta koronawirusem, w tym także budzący zainteresowanie naukowców podtyp AY.4.2, zwany wariantem delta plus.
- Znamy wytyczne dotyczące trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Kto i kiedy może ją przyjąć?
- Pracodawca będzie mógł zweryfikować, czy jego pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19?
- Najmłodszy pacjent zakażony mutacją AY.4.2 to dwuletni chłopczyk, najstarsza pacjentka to 77-letnia kobieta. Na razie nie ma pewności, czy ten podtyp wirusa jest groźniejszy od dotychczasowego wariantu delta, ale uznaje się go za wymagający dalszych badań. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii odpowiada on obecnie za 10 proc. zakażeń. Pojawienie się kolejnego podtypu wariantu delta - których wyodrębniono już ponad 40 - obrazuje, jaką zdolność ewolucji posiada koronawirus. Dlatego ważne jest kontynuowanie badań nad genomem SARS-CoV-2, pozwalających na identyfikację ewentualnych nowo powstałych niepokojących wariantów - tłumaczy dr Emilia Morawiec.
Laboratorium Genetyczne Gyncentrum w Sosnowcu i Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach takie badania prowadzą od lutego. Dzięki stałemu monitorowaniu pojawiających się sekwencji można lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa i identyfikować ogniska nowych mutacji. Badania nad zróżnicowaniem genetycznym koronawirusa odpowiedzialnego za zakażenia w regionie śląskim przynoszą wiedzę na temat przebiegu, charakteru i dynamiki zakażeń na terenie Śląska. Dane te zasilają także międzynarodowe bazy, takie jak GISAID, Nextstrain, czy Europejskie Archiwum Nukleotydów (ENA), które monitorują występowanie różnych wariantów genetycznych wirusa SARS-CoV-2 i grypy na świecie.
kp
REKLAMA
REKLAMA