more_horiz
Wiadomości

Kardynał Nycz: obecność na cmentarzach okazją do pytania o sens ludzkiego życia

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 14:46
- Pożegnanie, żałoba oraz obecność na cmentarzach jest okazją do postawienia sobie pytań: "Po co żyję? Jaki to życie na ziemi ma sens? Do czego i do kogo zmierzam?" - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w homilii wygłoszonej podczas mszy z okazji uroczystości Wszystkich Świętych.
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz Foto: PAP/Piotr Nowak

pap grób 1200.jpg
Wszystkich Świętych i Zaduszki. Abp Jędraszewski: te dni przypominają nam o życiu wiecznym

Kardynał w poniedziałek przewodniczył mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza na stołecznym Cmentarzu Powązkowskim. W czasie liturgii dziękował Bogu za możliwość nawiedzenia w tym roku grobów zmarłych na cmentarzach oraz modlitwę w ich intencji.

Czytaj także:

Metropolita warszawski zaznaczył w homilii, że uroczystość Wszystkich Świętych, to dzień szczególnej radości. - Jest to dzień, kiedy wspominamy tych, którzy nigdy nie zostali kanonizowani i nie będą, ale po swoim dobrym, pięknym życiu, złączonym z Jezusem, tu na ziemi, osiągnęli niebo, osiągnęli zbawienie - wyjaśnił kard. Nycz.

Zaznaczył, że tego dnia Kościół "nawiązuje do tej rzeczywistości, której nie widać, ale która dla wierzących jest - do obecności Boga, a w Nim, tych, którzy już odeszli".


Posłuchaj
00:30 11375785_2.mp3 Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz: podczas dzisiejszego święta wierzący nawiązują do rzeczywistości, której nie widzimy, ale która dla wierzących istnieje (źr. IAR)

 

Zmarli na COVID-19

Jak zaznaczył - "naszą modlitwą chcemy objąć także tych wszystkich, którzy z powodu COVID-19 czy chorób towarzyszących odeszli od nas". - Wśród nich byli bardzo często nasi bliscy, znajomi - powiedział kardynał. Zwrócił uwagę, że "bardzo często ci ludzie odchodzili nawet bez pożegnania".


Posłuchaj
00:36 11375785_1.mp3 Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podkreślał, że umierający na COVID-19 odchodzili w trudnych warunkach (źr.IAR)

 

- Musimy pamiętać, że zarówno pożegnanie zmarłego, jak i żałoba, którą potem przeżywamy - my zostający tutaj na ziemi - nie są na pierwszym miejscu potrzebne zmarłemu, który odchodzi. Żałoba i pożegnanie są potrzebne przede wszystkim nam, którzy zostajemy na tym świecie - powiedział kard. Nycz.

- Jest to okazja, by docenić wartość życia ludzkiego, każdego życia, ale także swojego - wskazał. Podkreślił, że pożegnanie, żałoba oraz obecność dzisiaj na cmentarzach, na grobach jest okazją do postawienia sobie egzystencjalnych pytań: "Po co żyję? Jaki to życie na ziemi ma sens? Do czego i do kogo zmierzam?"

Po mszy metropolita warszawski przewodniczył procesji modlitewnej, która przeszła przez Cmentarz Powązkowski w Warszawie.

PAP/IAR/in./

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem