Rusza Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla. Bp Jamrozek: Jego królowanie poprowadzi do wzajemnej zgody
- Panowanie Chrystusa oznacza stanowienie praw, które nie godzą w prawo naturalne i Dekalog – powiedział delegat KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych bp Stanisław Jamrozek. W Warszawie 4-7 listopada odbędzie się Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla. Kongres w Domu Technika NOT odbędzie się pod hasłem "W diecezjach i parafiach »Króluj nam, Chryste!«".
2021-11-03, 07:08
- Chcemy przyjrzeć się, jak wygląda realizacja "Jubileuszowego aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana", którego proklamacja odbyła się 19 listopada 2016 r. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Chodzi nie tylko o znajomość przyrzeczeń wtedy złożonych, ale też o ich praktyczne stosowanie w naszym życiu osobistym, kościelnym i społecznym – powiedział bp Jamrozek.
Powiązany Artykuł
W Warszawie zbierze się Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla
- Wierni niby wiedzą, że Jezus ma stać w centrum ich życia, ale w praktyce często są od Niego bardzo oddaleni – ocenił duchowny. Zaznaczył, że "parafia powinna być wspólnotą osób angażujących się w życie Kościoła, głoszących Dobrą Nowinę każdemu spotkanemu człowiekowi".
- Jeśli wspólnota będzie kroczyć z Panem, to dzięki swojemu świadectwu pociągnie innych na Bożą drogę. Rozmodlone parafie tworzą piękną wspólnotę diecezjalną – wskazał hierarcha.
- Papież Franciszek: wiara bez dzieł miłosierdzia jest martwa
- "Wyraz wdzięczności". Abp Gądecki o odnowieniu aktu oddania Narodu Polskiego Sercu Jezusa
Powiedział, że przez przyjęcie chrześcijaństwa naród zaprosił Chrystusa do swojego życia społecznego, narodowego i rodzinnego. - Akt był odnowieniem tego zaproszenia, a zarazem potwierdzeniem naszej woli trwania przy wartościach ewangelicznych tak drogich nam Polakom. Na nowo uznaliśmy panowanie Jezusa nad nami, wyraziliśmy wolę poddania się Jego prawu, Jemu zawierzyliśmy i poświęciliśmy naszą ojczyznę i cały naród. Było to potwierdzenie naszych pragnień, aby iść za Jezusem w naszej codzienności i budować z Nim taką rzeczywistość, w której On znajdzie należne Mu pierwsze miejsce – wyjaśnił bp Jamrozek.
Powiązany Artykuł
Odczytanie Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Uroczystość w Łagiewnikach
Akt wypowiedziany był przy udziale najwyższych władz państwowych i kościelnych.
Hierarcha zaznaczył, że w życiu indywidualnym oznacza on zgodę na podejmowanie codziennych wyborów razem z Jezusem. Wyjaśnił, że chodzi o pytanie o Chrystusa, co się jemu podoba.
Prawa, które nie godzą w prawo naturalne i Dekalog
Podkreślił, że "w życiu społeczeństwa królowanie Chrystusa oznaczać będzie stanowienie takich praw, które nie godzą ani w prawo naturalne, ani w Dekalog. To również kierowanie się sprawiedliwością, uczciwością, szacunkiem do każdego człowieka, czynnym miłosierdziem, zdecydowana ochrona życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci".
Ostrzegł, że jeśli "świat nie będzie bronił godności osoby ludzkiej, pójdzie ku zagładzie".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Śmierć została pokonana przez miłość". Kard. Nycz poprowadził procesję żałobną w Warszawie
Tematy dyskusji
W czasie Kongresu przybliżone zostanie m.in. ujęcie królestwa Bożego w nauczaniu św. Jana Pawła II, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, św. s. Faustyny Kowalskiej i Służebnicy Bożej Rozalii Celakówny.
- Spotkanie Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy. "Świadectwo apostolskiej gorliwości w dobie pandemii"
- Papież: wzywam do wychowania młodzieży w duchu obrony tożsamości i godności każdego człowieka
Przewodniczącego Komisji Nauki Wiary KEP bp Andrzej Czaja podejmie temat biskupów i kapłanów jako budowniczych królestwa Bożego. Wyzwania stojące przed osobami konsekrowanymi przybliży przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Jacek Kiciński.
Na temat zaangażowania świeckich będą mówili prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Urszula Furtak, asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ks. dr Andrzej Lubowicki i przewodniczący zarządu Fundacji Dzieło Trzeciego Tysiąclecia ks. Dariusz Kowalczyk. Podczas sesji zostanie także podjęty temat roli dzieci, młodzieży i rodzin oraz osób chorych w szerzeniu królestwa Bożego.
W piątek 5 listopada w bazylice Świętego Krzyża mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, a w sobotę o godz. 9.00 bp Czaja.
REKLAMA
Orszak Jezusa Chrystusa Króla
Kongres zwieńczy w niedzielę 7 listopada Orszak Jezusa Chrystusa Króla, który wyruszy o godz. 12.00 spod bazyliki Świętego Krzyża i przejdzie do archikatedry św. Jana Chrzciciela. Po drodze przewidziane są cztery stacje z przemówieniami. Pierwsza – przy Pałacu Staszica, druga – obok kościoła św. Józefa Oblubieńca NMP, przy pomniku Prymasa Tysiąclecia, trzecia – przy Pałacu Prezydenckim i czwarta – przy kościele akademickim św. Anny. Orszak będzie miał charakter procesji liturgicznej.
Powiązany Artykuł
Prymas Polski: wiarygodność Kościoła musi być większa
Eucharystii na zakończenie kongresu w archikatedrze św. Jan Chrzciciela o godz. 13.30 będzie przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.
Bp Jamrozek pytany o formację środowisk związanych z intronizacją Jezusa Chrystusa Króla wyjaśnił, że największy nacisk położony jest na formację wiary członków zaangażowanych w dzieło intronizacji.
- Chodzi o biblijne spojrzenie na królowanie Jezusa i przyjmowanie nauczania Kościoła. To jest fundament zjednoczenia się, aby wspólnie budować królestwo Chrystusowe – wyjaśnił.
REKLAMA
"Szerzenie królestwa Chrystusowego"
Zespołowi KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych przewodzi ks. bp Stanisław Jamrozek, delegat KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych. W skład zespołu, oprócz kilkunastu biskupów, wchodzą świeccy liderzy zrzeszeń, zajmujących się "szerzeniem królestwa Chrystusowego w Polsce".
5 lutego 2019 r. bp Stanisław Jamrozek powołał Radę Ogólnopolskiego Dzieła Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla, która zrzesza kilkanaście tysięcy wiernych z kilku ruchów, w tym m.in.: Ruch Obrony Rzeczypospolitej "Samorządna Polska", Fundacja Serca Jezusa, Rycerstwo Jezusa Chrystusa Króla, Stowarzyszenia Misjonarzy Świeckich "Inkulturacja", Stowarzyszenia "Róża" i Stowarzyszenie Ruch Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla Polski.
pg
REKLAMA