more_horiz
Wiadomości

Marszałek Sejmu: Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami; atak na granice Polski to atak na granice UE i NATO

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 20:33
Alaksander Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami swoich czynów; atak na granice Polski to atak na granice Unii Europejskiej i członka NATO - podkreśliła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Są momenty w życiu narodu, gdzie musimy zapomnieć o politycznych interesach, animozjach i zadbać o interes naszego kraju - dodała.
Elżbieta Witek
Elżbieta WitekFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Od poniedziałkowego poranka duża grupa migrantów gromadzi się na granicy Białorusi z Polską, planując przekroczenie granicy. Migranci znajdują się w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy. Z ostatnich informacji wynika, że próbują siłowo wejść na terytorium Polski.

Marszałek Sejmu w poniedziałkowym wystąpieniu telewizyjnym stwierdziła, że rozpoczęła się największa do tej pory próba bezprawnego, masowego i siłowego naruszenia integralności wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej.

Posłuchaj
00:21 ewi1.mp3 Elżbieta Witek o ochronie polskiej granicy i bezpieczeństwie kraju (IAR)

 

FB BBN narada 1200.jpg
Premier: skupiamy się na zapewnieniu bezpieczeństwa Polsce i Polakom

- Do okolic Kuźnicy Białostockiej dotarła bardzo liczna grupa migrantów, uformowana i kierowana przez białoruskie służby. Stanęliśmy w obliczu największego kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej - powiedziała Elżbieta Witek.

Posłuchaj
00:34 ewi2.mp3 Elżbieta Witek: migranci są żywą tarczą (IAR)

Czytaj także:

Przypomniała, że hybrydowe działania Alaksandra Łukaszenki trwają od wiosny tego roku, w wyniku których gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską, a od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. takich prób.

- Reżim z Mińska cynicznie, w sposób zorganizowany napędza nielegalną migrację by osiągnąć własne cele polityczne i zdestabilizować sytuację na wschodniej granicy Polski i w całej Unii Europejskiej. Migranci są żywą tarczą, którą bezwzględnie wykorzystują władze Białorusi. W instrumentalny sposób, często przy użyciu gróźb czy szantażu haniebnie wykorzystuje mężczyzn, bezbronne kobiety oraz dzieci - powiedziała marszałek Sejmu.

Posłuchaj
00:31 ewi3.mp3 Elżbieta Witek o potrzebie politycznego pojednania w obliczu zewnętrznego zagrożenia (IAR)

 

Jak dodała, Łukaszenka naraża życie i zdrowie migrantów by prowokować i doprowadzić do eskalacji kryzysu.

- To trzeba jednoznacznie potępić. Aleksander Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Atak na granice Polski to atak na granice Unii Europejskiej i członka NATO. Już dziś nasi sojusznicy jednoznacznie i solidarnie potępili tę agresję i wezwali do jej natychmiastowego zakończenia - zauważyła Elżbieta Witek.

net-epa09563895 (1) (1).jpg
Marsz na granicę Polski. Wiceszef Biełsatu: Zachód musi zatrzymać reżim, to decydująca faza operacji Łukaszenki

Marszałek Sejmu zapewniła, że Polska jest przygotowana na każdy scenariusz.

Posłuchaj
00:29 ewi4.mp3 Elżbieta Witek o siłach skierowanych do ochrony granicy z Białorusią (IAR)

Czytaj także:

- Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Na obszar największego zagrożenia skierowano dodatkowych funkcjonariuszy oraz odpowiednie siły w celu zapewnienia ochrony granicy Rzeczpospolitej i Unii Europejskiej. Funkcjonariuszy Straży Granicznej wspiera w działaniach ponad 12 tys. żołnierzy oraz policjantów. W gotowości są Wojska Obrony Terytorialnej. Od początku kryzysu współpracujemy w ramach sojuszy i mamy deklaracje wsparcia i pomocy. Obrona granicy jest naszym priorytetem. Będziemy w tym nieugięci i skuteczni - zapewniła Elżbieta Witek.

Przypomniała, że w poniedziałek odbyły się posiedzenia Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, które przychyliły się do jej wniosku o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu na wtorek. Witek stwierdziła, że obecna sytuacja jest testem dla całej klasy politycznej.

granica żołnierze free tt 1200.jpg
"Żołnierzy będzie tylu, ilu będzie trzeba". Szef MON o sytuacji na granicy z Białorusią

- Są takie momenty w życiu naszego narodu, gdzie musimy zapomnieć o politycznych interesach, animozjach, sporach i w duchu jedności oraz solidarności zadbać o interes naszego kraju. Musimy wspólnie zatroszczyć się o suwerenność Polski. Bezpieczeństwo Polaków jest naszym wspólnym najważniejszym obowiązkiem. W obliczu zewnętrznego zagrożenia tylko to ma znaczenie - oświadczyła marszałek Sejmu.

Podziękowała również wszystkim żołnierzom i funkcjonariuszom służb mundurowych, którzy zabezpieczają granicę.

- Zrobimy wszystko, by obronić naszą granicę. Nie pozwolimy naruszać zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Nie ulegniemy szantażom i agresji. Powstrzymamy tę migracyjną inwazję reżimu Łukaszenki. Bezpieczna Polska to nasz narodowy i wspólny cel, ponad wszelkimi podziałami. Bądźmy razem w tych trudnych chwilach próby - zaapelowała marszałek Sejmu.

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem