Wanda Traczyk-Stawska uznana warszawianką roku. Zdobyła rekordową liczbę głosów
We wtorek ogłoszono wyniki plebiscytu na Warszawiankę Roku 2021. Tytuł ten zdobyła żołnierz Szarych Szeregów i powstaniec warszawski Wanda Traczyk-Stawska.
2021-11-10, 05:24
Na Wandę Traczyk-Stawską oddano rekordową liczbę ponad 51 tysięcy głosów. Tym samym warszawiacy przyznali uczestniczce Powstaniwa Warszawskiego palmę pierwszeństwa przed Katarzyną Augustynek, Sylwią Chutnik, Kamilą Górniak, Mariną Hulią, Agnieszką Kępką, Olgą Kozierowską, Martą Lempart, Agnieszką Sikorą i Magdaleną Żagałkowicz.
Powiązany Artykuł
Wręczono nagrody BohaterON. "Historia dobrze opowiedziana jest interesująca"
- Musimy szukać autorytetów, które są dla nas istotne. Kandydatki łączy wielka odwaga, ale też fakt, że mogą nas wszystkich zawstydzić - mówił podczas gali wręczenia nagrody prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Dzięki nim możemy się czuć dumni, że mieszkamy razem z nimi w Warszawie - dodał.
Powstańcze walki w Śródmieściu i na Powiślu
Wanda Traczyk-Stawska to harcerka Szarych Szeregów, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Urodziła się 7 kwietnia 1927 roku w Warszawie. W czasie okupacji niemieckiej działała pod pseudonimem "Pączek". W Powstaniu Warszawskim brała udział jako strzelec i łączniczka w oddziale Antoniego Chruściela ps. Monter. Walczyła m.in. na Śródmieściu Południowym i Powiślu. 6 września 1944 r. została ciężko ranna na ul. Smolnej. Po kapitulacji powstania trafiła do niewoli niemieckiej.
Czytaj także:
- Zmarła mjr Maria Kowalewska, ps. Myszka. "Do końca życia dawała świadectwo tego, czym była wojna"
- Edmund Osmańczyk. Świadek historii, senior Polskiego Radia
- Historyczny aparat przekazany Muzeum Powstania Warszawskiego. Właściciel fotografował nim przez całą wojnę
W 1947 r. wróciła do Polski. Ukończyła studia na Wydziale Psychologii UW i podjęła pracę jako nauczycielka w szkołach specjalnych. Zajmowała się również odszukiwaniem mogił powstańczych na terenie miasta. Była m.in.: inicjatorką opieki nad cmentarzem Powstańców Warszawy na Woli i współinicjatorką ustanowienia przez Sejm w 2015 r. 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.
REKLAMA
mbl
REKLAMA