more_horiz
Wiadomości

Prymas Polski: Kościół jasno potępia wykorzystywanie przez stronę białoruską ludzkich dramatów

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 12:38
- Kościół jasno potępia wykorzystywanie przez stronę białoruską ludzkich dramatów do prowadzenia działań przeciw suwerenności Polski - mówił w czwartek w Gnieźnie prymas Polski Wojciech Polak. Hierarcha zaapelował też by nie być obojętnym na ludzkie cierpienie.
Prymas Polski abp Wojciech Polak
Prymas Polski abp Wojciech PolakFoto: prymaspolski.pl

W swojej homilii wygłoszonej podczas mszy św. w intencji ojczyzny w katedrze gnieźnieńskiej prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił, że w tym roku Święto Niepodległości przeżywamy w cieniu dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. - Wiemy i rozumiemy jak skomplikowana i trudna jest sytuacja – zaznaczył.

1200 (3).jpg
Obchody 11 listopada. Msza św. za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem prezydenta [RELACJA]

- Kościół zabierając głos jasno potępia wykorzystywanie przez stronę białoruską ludzkich dramatów do prowadzenia działań przeciw suwerenności Polski. To są działania haniebne, godne stanowczego potępienia, godzące w fundamentalne prawa człowieka – mówił prymas.

Działanie na rzecz sprawiedliwości i pokoju

Podkreślił, że migrantom potrzebna jest solidarna troska. - Papież Franciszek mówi nam, że chodzi o uczynienie tego wszystkiego, co w naszej mocy, by ulżyć cierpieniom. Niestrudzenie inteligentnie i stale działać na rzecz sprawiedliwości i pokoju, świadcząc konkretnie faktami, o tym, że jesteśmy chrześcijanami. Przecież do tego zobowiązuje nas Jezus Chrystus. Do tego jesteśmy wzywani – zaznaczył hierarcha.


Posłuchaj
00:45 Prymas abp Wojciech Polak Kościół potępia wykorzystywanie przez stronę białoruską ludzkich dramatów do prowadzenia działań przeciw suwerenności Polski Prymas abp Wojciech Polak: Kościół potępia wykorzystywanie przez stronę białoruską ludzkich dramatów do prowadzenia działań przeciw suwerenności Polski (IAR)

Prymas poprosił wiernych o modlitwę w intencji pokojowego zażegnania kryzysu. - Nie będzie łatwych rozwiązań, ale strzeżmy się przed pochopnym osądzaniem i odrzucaniem. Nie eskalujmy agresji. Brońmy się przed manipulacją i nie bądźmy obojętni na ludzkie cierpienie. Strach i lęk uderza w nas samych – mówił arcybiskup gnieźnieński.

- Nie wolno nam nigdy stygmatyzować tych ludzi dokonując krzywdzących uogólnień. Nie wolno przerzucać na nich naszych lęków i frustracji. Nie wolno wykorzystywać ich dla politycznych rozgrywek - powiedział prymas.

Wdzięczność wobec broniących granic

Przyznał, że choć wciąż trudno znaleźć systemowe rozwiązanie kryzysu na polsko-białoruskiej granicy, to jednak "trzeba dostrzec i dziękować tym wszystkich osobom i instytucjom, które starają się dziś nieść tam pomoc". - Wszyscy chyba rozumiemy, że w obliczu nadchodzącej zimy ta pomoc jest pilna i konieczna – zaznaczył hierarcha.

Pilsudski-z-żołnierzami_663.jpg
Niepodległa Polska. Wolność po 123 latach

Dodał, że w dniu Święta Niepodległości należy myśleć z wdzięcznością "o tych, którzy z oddaniem bronią naszych granic". Zaznaczył, że modlitwa i wołanie o solidarność międzyludzką oraz cierpliwe szukanie rozwiązań kryzysu to "działania na rzecz naszego wspólnego dobra".

Prymas Polak poprosił wiernych o modlitwę w intencji Polski i "za wszystkich cierpiących ludzi". - Za wszystkich uchodźców, migrantów, wszystkich, którzy zmagają się z tą trudną sytuacją. Niepodległa jest naszą dumą. Jest też naszym zbiorowym obowiązkiem – podkreślił prymas Polak.

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem