Michał Wójcik: to zmiana istotna z punktu widzenia idei sprawiedliwości
Sejm rozpoczął pracę nad projektem ustawy, który przewiduje, że niewywiązywanie się z obowiązków alimentacyjnych będzie nową fakultatywną przesłanką do odmowy finansowania mieszkańca Domu Pomocy Społecznej. Komisja polityki społecznej i rodziny rekomenduje izbie uchwalenie proponowanych przepisów bez poprawek.
2021-11-15, 17:51
- To krótka zmiana, ale niezwykle istotna z punktu widzenia potrzeby zapewnienia idei sprawiedliwości społecznej - tłumaczył Michał Wójcik, minister członek Rady Ministrów podczas I czytania projektu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, które odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji rodziny i polityki społecznej.
Proponowane przepisy uwzględniają, że dorosłe dzieci rodziców, którzy w sposób rażący zaniedbywali obowiązki rodzicielskie, doprowadzając tym samym do ustania więzi rodzinnych, zasługują na ochronę państwa i powinny zostać objęte możliwością zwolnienia (bez względu na ich sytuację materialną) z opłaty za pobyt ich rodzica w Domu Opieki Społecznej.
Powiązany Artykuł
Reforma sądownictwa. Ziobro: spłaszczenie struktury sądów uwolni ponad 2 tys. stanowisk
Zgodnie z aktualnymi przepisami w pierwszej kolejności za pobyt w DPS powinien zapłacić pensjonariusz, a jeżeli nie jest to możliwe - rodzina. Dopiero w przypadku braku krewnych koszty pokrywa gmina. Zdaniem rządu obecne przepisy prowadzą do sytuacji sprzecznych z ideą sprawiedliwości.
Rząd przywraca sprawiedliwość
- Osoba przez wiele lat mogła nie mieć żadnego związku z pensjonariuszem, będąc dzieckiem. Pensjonariusz jako rodzic nie płacił alimentów na swoje dziecko, a mimo wszystko po wielu latach gmina odnajduje osobę spokrewnioną z danym pensjonariuszem i nakłada obowiązek zapłaty za jego pobyt w Domu Pomocy Społecznej. Jest to często bardzo niesprawiedliwe, ponieważ nie było przez wiele lat żadnej więzi między tymi osobami - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Michał Wójcik.
REKLAMA
W związku z tym w projekcie zaproponowano dodanie nowej przesłanki mogącej wyłączyć obowiązek ponoszenia opłaty za pobyt pensjonariusza w DPS. Chodzi o sytuację, w której osoba zobowiązana do wnoszenia opłaty wykaże, w szczególności na podstawie dokumentów dołączonych do wniosku, rażące naruszenie przez pensjonariusza obowiązku alimentacyjnego lub innych obowiązków rodzinnych względem osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty, np. obowiązku opieki, wychowania, utrzymania, dbałości o rozwój.
Powiązany Artykuł
Będą sankcje wobec Białorusi za atak hybrydowy z udziałem migrantów. Jest zgoda UE
Przepis ten umożliwi zatem osobie obowiązanej do ponoszenia opłaty uwolnienie się od obowiązku pokrywania kosztów przebywania pensjonariusza w DPS z powodu zawinionego przez tego pensjonariusza działania naruszającego więzi rodzinne mające ten obowiązek uzasadniać. Projekt rozszerza także katalog przesłanek obligatoryjnych dotyczących zwolnienia z odpłatności za pobyt pensjonariusza DPS. Są to m.in. przestępstwa z użyciem broni, rozpijanie czy porzucanie małoletniego.
Projekt chwali także opozycja. Zdaniem Iwony Marii Kozłowskiej przedstawione propozycje zmian idą we właściwym kierunku. - Taka jest też opinia pracowników socjalnych i Domów Opieki Społecznej. Takie jest też oczekiwanie osób, które odczuły ze strony rodziców, którzy w pewnym okresie powinni sprawować nad nimi opiekę, że nie robiły tego należycie. Potem spada na nich obowiązek alimentacyjny. Rzeczywiście ta ustawa skierowana jest we właściwym kierunku i wspiera osoby, które nie powinny ponosić tej alimentacji - mówi poseł KO.
II czytanie projektu zostanie przeprowadzone na kolejnym posiedzeniu Sejmu.
REKLAMA
Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl
REKLAMA