X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 20:14
Jak poinformowała Kancelaria Premiera, rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej, która ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną, a także umożliwić - na specjalnych zasadach - pracę dziennikarzy w obszarze przygranicznym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: www.gov.pl

mid pap.jpg
Emigranci okupują przejście w Kuźnicy. Wśród nich białoruskie służby specjalne [RELACJA]

"Nowe przepisy mają zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną, aby chronić granicę w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego. Poprawi się również bezpieczeństwo samych funkcjonariuszy SG, a w obszarze przygranicznym - na specjalnych zasadach - będą mogli pracować dziennikarze" - przekazała KPRM.

Jak podkreślono, "na polsko-białoruskim odcinku granicy nadal widoczna jest presja migracyjna". "Jednocześnie nasilają się incydenty, także z użyciem broni, prowokowane przez służby białoruskie. Dlatego, aby zapewnić skuteczność działań Straży Granicznej, umożliwione zostanie wprowadzenie - na czas określony - zakazu przebywania na obszarach przy linii granicy szczególnie narażonych na tego typu działania" - czytamy w komunikacie.

Pewne grupy zostaną wyłączone z rozporządzenia

KPRM wskazuje, że zakaz przebywania będzie mógł zostać wprowadzony na określonym obszarze strefy nadgranicznej na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Jak poinformowano, w rozporządzeniu określony zostanie obszar oraz czas obowiązywania zakazu.

KPRM zaznaczyła, że rozwiązanie nie będzie dotyczyć m.in. mieszkańców obszaru objętego zakazem przebywania, osób wykonujących pracę zarobkową na tym obszarze, uczniów oraz osób korzystających z przejść granicznych.

Czytaj także:

"Właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej będzie mógł także zezwolić na przebywanie na obszarze objętym zakazem innych osób - w szczególności dziennikarzy" - przekazała również KPRM.

Ponadto - jak poinformowano - zgodnie z projektem podmioty wykonujące określoną działalność na obszarze objętym zakazem przebywania będą mogły otrzymać rekompensaty za czas jego obowiązywania, a funkcjonariusze Straży Granicznej będą mogli używać plecakowych miotaczy substancji obezwładniających.

"Niezbędna droga do tego, żeby utrzymać porządek publiczny"

1200_granica_TT.jpg
Białoruś szykuje kolejny szturm na polską granicę. "Nakłaniają migrantów, by przecinali ogrodzenie"

W ubiegłym tygodniu wiceszef MSWiA Maciej Wąsik wskazywał m.in., że nowela da możliwość pracy dziennikarzom na terenach przygranicznych "w sposób uporządkowany". - Wydaje się, że jest to niezbędna droga do tego, żeby utrzymać porządek publiczny, ład i bezpieczeństwo przy granicy państwowej - ocenił wówczas wiceszef MSWiA.

W poniedziałek Maciej Wąsik wyraził nadzieję, że Sejm na najbliższym posiedzeniu - które zaczyna się we wtorek - rozpocznie procedowanie projektu.

Coraz bardziej napięta sytuacja przy granicy

W poniedziałek władze poinformowały także o migrantach gromadzących się przy zamkniętym przejściu granicznym w Kuźnicy. Kilka tysięcy osób udało się na przejście pod nadzorem białoruskich służb.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma zostać ustawiony płot z drutem kolczastym i elektronicznymi systemami nadzoru.

ng

Czytaj także

"Przykład instrumentalnego traktowania". Migranci zmuszani do marszu wzdłuż ogrodzenia przy granicy

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 10:29
Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało film, na którym widać, jak nocą migranci są zmuszani do marszu wzdłuż ogrodzenia oddzielającego granicę. "To kolejny przykład instrumentalnego traktowania migrantów przez Białoruś" - podał we wpisie resort obrony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszystkie nasze służby są w gotowości". MSWiA o możliwej próbie forsowania polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 13:54
Resort spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że w pobliżu koczowiska migrantów w pobliżu Kuźnicy, w gotowości są wszystkie służby. Wcześniej o możliwej dużej próbie forsowania granicy informowała Straż Graniczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podlasie: migranci próbowali wedrzeć się do Polski. SG: byli agresywni, rzucali kamieniami

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 10:50
60-osobowa grupa migrantów próbowała w nocy siłowo przedostać się do Polski w okolicy miejscowości Połowce, położonej na terenie działań placówki SG w Czeremsze - poinformowała ppor. Anna Michalska z sekcji prasowej Straży Granicznej. - Funkcjonariusze SG udaremnili tę próbę - dodała.
rozwiń zwiń