more_horiz
Wiadomości

Kuźnica: zmasowany atak migrantów na polskich funkcjonariuszy. W ruch poszły kamienie i granaty hukowe

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 10:55
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że grupa migrantów atakuje z terenu Białorusi polskich żołnierzy i funkcjonariuszy. Cudzoziemcy obrzucają Polaków kamieniami i innymi przedmiotami. Jednocześnie inne osoby próbują niszczyć bariery graniczne.
Nielegalni migranci atakują polskich funkcjonariuszy
Nielegalni migranci atakują polskich funkcjonariuszyFoto: twitter.com/@StZaryn
Jarosław Kaczyński PR24 1200.jpg
Prezes PiS: wojna z użyciem broni w tej chwili nie rysuje się na horyzoncie

Rzecznik napisał też na Twitterze, że polscy funkcjonariusze podejmują adekwatne działania, skutecznie chroniąc granicę. W tym celu używają m.in. armatek wodnych. Podlaska policja z kolei poinformowała, że białoruskie służby nie reagują na dewastację płotu i agresję.

Posłuchaj
00:13 11402208_2.mp3 Rzecznik rządu o forsowaniu granicy przez migrantów (IAR)

Czytaj także:

narada 1200 .jpg
Narada w BBN ws. sytuacji na granicy. Kumoch: trwają rozmowy ws. artykułu 4, ta opcja jest na stole

Resort obrony podał również, że migranci, "wyposażeni przez białoruskie służby w granaty hukowe, obrzucili polskich żołnierzy i funkcjonariuszy".

"W wyniku ataku osób inspirowanych przez stronę białoruską jeden z policjantów został dość poważnie ranny. Prawdopodobnie doszło do pęknięcia kości czaszki po uderzeniu przedmiotem" - podała policja na Twitterze.

Ze zdjęć zrobionych z powietrza od strony białoruskiej wynika, że policyjna armatka wodna przemieszczała się wzdłuż granicznego ogrodzenia w pobliżu przejścia. Używana była wobec osób, które przedostawały się przez pierwszą część ogrodzenia na granicy.

- Zostaliśmy zaatakowani, lecą w nas kamienie - podał rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

Straż Graniczna zamieściła na Twitterze film, na którym widać, jak w stronę polskich funkcjonariuszy przerzucane są kamienie oraz przedmioty, z których wydobywa się dym.

"Cudzoziemcy rzucali kamieniami, rozbili szybę w pojeździe wojska"

Wcześniej doszło do siłowej próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej przez ok. 100-osobową grupę w okolicach miejscowości Dubicze Cerkiewne. - Używano laserów koloru zielonego, żeby oślepić naszych funkcjonariuszy. Cudzoziemcy rzucali kamieniami. Rozbili szybę w pojeździe wojska. Nikt nie został ranny. Próba została udaremniona w całości - przekazała st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Straży Granicznej.

Do drugiej próby sforsowania granicy polsko-białoruskiej doszło w okolicach miejscowości Czeremcha. Brało w niej udział ok. 50 cudzoziemców. - Była to również bardzo agresywna grupa. Rzucano gałęziami, kłodami, kamieniami. Jeden z żołnierzy został uderzony kamieniem w głowę. Mimo kasku miał rozciętą głowę. Na miejsce wezwano pomoc medyczną - dodała Szczepańska.

***

Od początku roku Straż Graniczna zarejestrowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 5,3 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią, w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i wysokości 5,5 m powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest rzeka Bug.

pb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem