X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zbigniew S. znów stanął przed sądem. Usłyszał zarzuty ws. 186 przestępstw

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 14:44
Przed Sądem Okręgowym w Łodzi rozpoczął się kolejny proces wielokrotnie skazywanego za liczne przestępstwa Zbigniewa S. Oskarżony jest on o popełnienie łącznie 186 przestępstw, w tym zniesławienia i znieważenia prezydenta RP.
Przeciwko Zbigniewowi S. toczy się obecnie kilkanaście postępowań sądowych
Przeciwko Zbigniewowi S. toczy się obecnie kilkanaście postępowań sądowychFoto: Forum/Jacek Szydłowski

Sprawa początkowo miała ruszyć w sierpniu br., ale rozprawa została wówczas odroczona z uwagi na konieczność umożliwienia przebywającemu w areszcie oskarżonemu kontaktu z obrońcą. Kolejne wyznaczone na październik terminy zostały zaś odwołane.

Stonoga FORUM 1200.jpg
Oszustwa, fałszerstwa, wyłudzenia i znieważenia. Rusza proces Zbigniewa S.

- Na rozprawie w dniu 16 listopada 2021 r. doszło do otwarcia przewodu sądowego i odczytania aktu oskarżenia. Oskarżony Zbigniew S. uczestniczył w części rozprawy w sposób zdalny - poinformowała rzeczniczka prasowa ds. karnych Sądu Okręgowego w Łodzi Iwona Konopka. Dodała, że kolejne terminy rozprawy zostały wyznaczone na 11 i 18 stycznia 2022 r.

Nawet 20 lat pozbawienia wolności

Wcześniej sąd zdecydował, że z uwagi na charakter stawianych oskarżonemu Zbigniewowi S. zarzutów sprawa będzie toczyć się z wyłączeniem jawności. Akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi S. skierowała do sądu Prokuratura Okręgowa w Kielcach. Znalazły się w nim zarzuty dokonania 186 różnego rodzaju przestępstw. Dotyczą one m.in. wymuszenia czynności urzędowych, znieważenia funkcjonariusza publicznego, stosowania gróźb karalnych oraz zniesławienia i znieważenia prezydenta.

Z przestępstw zarzucanych Zbigniewowi S. najsurowszą karą zagrożony jest czyn z art. 135 par. 2 Kodeksu karnego i art. 226 par. 1 k.k., czyli publicznego znieważa prezydenta RP i znieważenia funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem obowiązków służbowych. Za te przestępstwa S. grozi do 5 lat więzienia. W przypadku skazania za więcej niż jedno przestępstwo oskarżonemu zostanie wymierzona kara łączna, która nie może być wyższa niż 20 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także:

Kolejne procesy

stonoga PAP 1200.jpg
Zbigniew S. z kolejnymi zarzutami. Miał znieważyć sędzię na sali rozpraw

To kolejny proces przeciwko 46-letniemu Zbigniewowi S. W latach 2000-2020 w jego sprawie zapadło 28 wyroków skazujących. Przestępca był skazywany m.in. o oszustwa, znieważenia (w tym prezydenta RP) i zniesławienia, znieważenie osób publicznych, kierowanie gróźb karalnych, składanie fałszywych zeznań, fałszywe oskarżenie, fałszowanie dokumentów, przywłaszczenia, wymuszania zaniechania prawnej czynności służbowej groźbą lub przemocą, naruszenie miru domowego, publiczne nawoływanie do występku lub przestępstwa skarbowego oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy. Obecnie przeciwko S. toczy się kilkanaście postępowań sądowych.

Na początku czerwca Zbigniew S. został sprowadzony z Holandii do Polski na podstawie siedmiu listów gończych, które wystawiły za nim prokuratury i sądy w kilku regionach w kraju. Trafił do warszawskiego aresztu na Białołęce. W ubiegłym tygodniu postawiono mu zarzuty w śledztwie Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczącym wyłudzenia nieruchomości wartych ok. 5,5 mln zł. Przedstawiono mu także zarzut wyłudzenia 2 mln zł podatku VAT.

Zbigniew S. przebywa w areszcie śledczym w Warszawie-Białołęce.

st

Czytaj także

Michał Sz. "Margot" stanie przed sądem. Lista zarzutów jest długa

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 14:52
Prokuratura Okręgowa w Warszawie zakończyła śledztwo przeciwko Michałowi Sz., aktywiście LGBT, który przedstawia się jako "Margot". Do sądu został skierowany akt oskarżenia, w którym prokuratura zarzuca mu m.in. udział w zbiegowisku, zaatakowanie działacza fundacji pro-life i zniszczenie mienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma sądów powszechnych. Zbigniew Ziobro: wprowadzamy rewolucyjne zmiany

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 21:59
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro podkreślił, że reforma sądów powszechnych ma służyć usprawnieniu działania sądów i przybliżeniu ich do ludzi. Resort sprawiedliwości przedstawił w poniedziałek założenia przygotowywanych zmian.
rozwiń zwiń