Kolejny dzień i setki prób nielegalnego przekroczenia granicy. Część osób musi opuścić Polskę

2021-11-22, 12:01

Kolejny dzień i setki prób nielegalnego przekroczenia granicy. Część osób musi opuścić Polskę
Funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej codziennie odpierają ataki agresywnych migrantów, którzy próbują nielegalnie przekroczyć granicę.Foto: Twitter/@Straz_Graniczna

Straż Graniczna poinformowała o 346 próbach nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. 58 osób dostało postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski. 

"Pozostałym próbom zapobieżono" - czytamy na Twitterze. Za pomocnictwo zatrzymano trzy osoby: dwóch obywateli Syrii oraz obywatela Gruzji.

Straż Graniczna dodała, że na odcinku ochranianym przez Placówkę w Dubiczach Cerkiewnych około 150 agresywnych cudzoziemców próbowało wedrzeć się na terytorium Polski. "Atak na polską granicę nadzorowany był przez białoruskie służby" - dodano we wpisie.

Na nagraniu zamieszczonym przez polską Straż Graniczną widać, jak w stronę naszych pograniczników kierowane są oślepiające reflektory oraz lasery. Nie wiadomo, czy lasery o dość mocnym natężeniu, nie są zagrożeniem dla naszych funkcjonariuszy. W przypadku takiego działania, może dojść nawet do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku.

Napięta sytuacja

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa od września. Z ostatnich informacji Straży Granicznej wynika, że tylko w przeciągu 2021 roku, na polskiej granicy doszło do ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

W weekend (tj. 20.11) Straż Graniczna informowała o grupie ponad 100 agresywnych osób, które próbowały siłą przekroczyć granicę Polski.

Jak podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn, grupy podejmujące próby nielegalnego przekroczenia granicy oraz białoruscy funkcjonariusze „są coraz agresywniejsi”.

- Służby białoruskie wciąż kierują na naszą granicę agresywne grupy cudzoziemców - podkreślił Żaryn, komentując zajścia, które miały miejsce ostatniej nocy w Dubiczach Cerkiewnych.

Czytaj także:

Zapora na granicy

Zgodnie z zapowiedziami rządu, na granicy polsko-białoruskiej powstanie zapora. Koszt inwestycji przewidziany jest na 1 mld 615 mln zł. Zapora ma być zbudowana na 180 km, wzdłuż polskie granicy. Zwieńczona drutem kolczastym oraz wyposażona w system kamer i obserwujących teren dzień i noc.

Zgodnie z zapowiedziami Mariusza Kamińskiego, budowa zapory ma ruszyć 1 grudnia. Prace mają postępować w jak najszybszym możliwym tempie, 24 godziny na dobę.

as

Polecane

Wróć do strony głównej