Premier docenia znaczenie przemysłu stoczniowego. "Stoimy przed wielką szansą"

2021-11-22, 16:05

Premier docenia znaczenie przemysłu stoczniowego. "Stoimy przed wielką szansą"
Premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu prasowego w Gdańsku. Foto: PAP/Adam Warżawa

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w poniedziałek stocznię grupy Remontowa Holding w Gdańsku oraz wziął udział w obradach XII Konwentu Morskiego na Politechnice Gdańskiej. - Przemysł morski to wielka szansa całej polskiej gospodarki. Aby sukces tego przemysłu był pełny, musimy inwestować też w Marynarkę Wojenną - powiedział.

Podczas poniedziałkowych obrad XII Konwentu Morskiego na Politechnice Gdańskiej premier podkreślił, że "kiedy wchodziliśmy w nową epokę po 1989 r., mieliśmy wiele kompetencji, wiele umiejętności".

- Owszem, stocznie nie były może najbardziej efektywne na świecie, ale kompetencje do budowy statków, do remontów, całego przemysłu morskiego, portowego, były zakumulowane - powiedział szef rządu.

Premier docenia przemysł stoczniowy. "Wielka szansa"

Później - według niego - "nastąpiło coś niezrozumiałego". - Polska jak gdyby odwróciła się plecami do morza. Odwróciła się plecami i nie wykorzystywała tego swojego wielkiego potencjału - stwierdził Mateusz Morawiecki.

- Dziś, po wielu latach, po kilku dziesięcioleciach stoimy przed kolejną szansą (…). Dziś stoimy u progu tej wielkiej, ponownej szansy, aby wykorzystać potencjał morski - podkreślił premier.

Zwrócił uwagę, że dziś innowacji i zaawansowanych technologii szukać można w szeroko rozumianym przemyśle morskim. - Aby tego dokonać, musieliśmy zwrócić się ku morzu. I najlepszym dowodem na to jest to, co zrobiliśmy w przesunięciu priorytetów inwestycyjnych. Dokonaliśmy zwrotu inwestycyjnego ku morzu. Niech dowodem na to będą nasze wielkie inwestycje morskie: port gdański - potężna inwestycja także z udziałem kapitału polskiego, port w Gdyni, ale także zewnętrzny terminal kontenerowy, który ma być budowany w Świnoujściu, pogłębienie toru wodnego do Szczecina czy Mierzeja Wiślana - wyliczał szef rządu.

Podkreślił, że są to wielomiliardowe inwestycje. - Dziś jesteśmy świadkami fenomenalnego rozwoju handlu morskiego, oczywiście nieco zakłóconego przez tę ogólnoświatową tragedię, jaką była i jest pandemia koronawirusa - powiedział.

Mateusz Morawiecki zwrócił również uwagę na inwestycje w Marynarkę Wojenną i dodał, że będą one coraz większe. - To nowoczesne rozwiązania polskich stoczni, takie chociażby jak wykrywacz min Albatros, ale także Miecznik. I to są programy, które będziemy rozwijali - zapowiedział szef rządu.

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w stoczniach grupy Remontowa Holding (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

"Bardzo duże środki"

W trakcie XII Konwentu Morskiego przedstawiciele kilka uczelni z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego podpisało porozumienie intencyjne ws. podjęcia współpracy naukowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Mówiąc o inwestycjach w offshore, premier wskazał, że to nowy dział przemysłu, "który rodzi się na naszych oczach, który jest ważny dla całej energetyki, ale jest także ważny dla polskiego przemysłu, w szczególności przemysłu morskiego". Zaznaczył, że we współpracy z polską nauką i polskimi przedsiębiorcami "będziemy budować jak najwięcej tego, co nazywa się local contentem, czyli zawartością polskiej gospodarki w polskiej gospodarce".

Powiązany Artykuł

1200_Morawiecki_PAP.jpg
Projekt dot. weryfikacji szczepień u pracowników. Premier: będziemy rozmawiać z opozycją

Następnie głos zabrał wiceminister infrastruktury. - Sytuacja, z którą mamy do czynienia, jest spektakularna, przede wszystkim pod kątem prac związanych z rozwojem gospodarki offshorowej - mówił Marek Gróbarczyk. Przypomniał, że według planów rządowych, do 2026 r. ok. 6 gigawatów energii elektrycznej ma trafić do sieci w wyniku realizacji I etapu offshorów. -  Tutaj przede wszystkim liczymy na operatorów, deweloperów Skarbu Państwa, a więc PGE oraz Orlen, które bardzo intensywnie przygotowują się do realizacji tego zadania - wyjaśnił.

Dodał, że rząd zdecydował też już o wyborze Gdyni jako portu offshorowego. - Środki, które zostały przeznaczone na cel offshorowy są bardzo duże. W ostatecznym kształcie mają wynosić nawet 200 mld zł. W związku z tym jest to zadanie niezwykle istotne pod kątem inwestycyjnym, a z drugiej strony mające ogromny wpływ na gospodarkę państwa polskiego - mówił Marek Gróbarczyk.

Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski podziękował natomiast premierowi za decyzję o przekazaniu miliarda złotych na zbudowanie w polskich stoczniach czterech jednostek typu ropax.

Głos prezydenta

List do uczestników Konwentu Morskiego skierował prezydent Andrzej Duda. "Nie ulega wątpliwości, że dywersyfikacja źródeł energii należy do najważniejszych i najtrudniejszych zadań stojących przed Polską oraz pozostałymi krajami naszego regionu" - podkreślił.

Powiązany Artykuł

PAP Andrzej Duda 1200 (1).jpg
Prezydenckie nagrody "Dla Dobra Wspólnego" rozdane. Znamy laureatów

"W Polsce powojennej gospodarka morska była prowadzona w warunkach braku pełnej suwerenności, w sposób uwzględniający interesy Związku Sowieckiego i bloku wschodniego. Niestety także po roku 1989 w tym ważnym obszarze, także w dziedzinie bezpieczeństwa wybrzeża i morskiej granicy RP, doszło do istotnych zaniedbań. Przezwyciężenie narosłych w ten sposób problemów wymaga nie tylko determinacji oraz politycznej stabilności niezbędnej do przeprowadzenia wieloletnich programów naprawczych. W pierwszym rzędzie potrzebne są pogłębione analizy ekonomiczne, prace koncepcyjne w zakresie nauk o morzu oraz trafne rozpoznanie zmieniających się warunków geopolitycznych" - napisał prezydent.

Zobacz także: "Salon polityczny Trójki" Paweł Mucha

jp

Polecane

Wróć do strony głównej