more_horiz
Wiadomości

Mariusz Kamiński: Łukaszenka będzie musiał się cofnąć

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 21:41
- Jestem przekonany, że nasza konsekwentna polityka i wsparcie międzynarodowe doprowadzi do tego, że migranci wrócą do swoich domów. Aleksander Łukaszenka krok po kroku będzie musiał się cofnąć - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, komentując kryzys na wschodniej granicy.
Łukaszenka krok po kroku będzie musiał się cofnąć - mówi szef MSWiA Mariusz Kamiński
Łukaszenka krok po kroku będzie musiał się cofnąć - mówi szef MSWiA Mariusz KamińskiFoto: DWOT

Szef MSWiA w Polsat News został zapytany, czy po odparciu przez polskie służby wtorkowej próby sforsowania przez migrantów przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi można mówić, że kryzys na granicy z Białorusią został zażegnany.

- Nie, tak nie można powiedzieć. Mamy prawdopodobnie kolejną odsłonę tego kryzysu. Mam nadzieję, że mniej gwałtowną - powiedział.

Ultimatum dla strony białoruskiej

Mariusz Kamiński odniósł się też do ultimatum, które w czwartek komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga postawił przewodniczącemu Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi. Szef polskiej SG w piśmie domagał się, by do końca tygodnia z rejonu przejścia w Kuźnicy usunięto migrantów i zapowiedział, że gdyby do tego nie doszło, możliwe będzie zamknięcie tamtejszego towarowego przejścia kolejowego. Wcześniej strona polska zawiesiła ruch drogowy - zarówno osobowy, jak i towarowy - na tym przejściu.

- Ultimatum było skuteczne - ocenił szef MSWiA. - W czwartek kilkuset tych migrantów autokarami udało się do Mińska. Zakładam, że część z nich jest już w Iraku. Wszyscy zniknęli. Są co prawda kilkaset metrów dalej w hangarach białoruskich we w miarę dobrych warunkach. Władze białoruskie uruchomiły tam nawet sklepiki z żywnością, kantor wymiany walut. Zachowują się bardzo spokojnie. Nie wychodzą z tego hangaru. Nie widać ich na przejściach. Dziś rano jeden autokar zabrał kolejną grupę migrantów - relacjonował.

Jak zauważył, strona białoruska zwróciła się także z prośbą o otwarcie przejścia kołowego w Kuźnicy. - Na pewno otwarcie przejścia kołowego byłoby przedwczesne. Jeżeli powtórzą się incydenty, Białorusini wiedzą, że natychmiast zostanie zamknięty ruch towarowy kolejowy - zaznaczył.

Czytaj więcej
granica free 1200 służby białoruskie .jpg
"Białoruskie służby osłaniają grupy cudzoziemców". Żaryn o atakach na granicę

"Łukaszenka będzie musiał się cofnąć"

Zapytany o dalsze możliwe działania Łukaszenki, szef MSWiA powiedział, że dyktator "krok po kroku będzie się musiał cofnąć". - Jestem przekonany, że nasza konsekwentna polityka i wsparcie międzynarodowe dla naszych działań doprowadzi do tego, że migranci wrócą do swoich domów - dodał.

- Jesteśmy gotowi i czynimy przygotowania, żeby część z migrantów, którzy są w naszych ośrodkach, niedługo trafiła do krajów swojego pochodzenia - zapewnił minister. Zapytany, czy w grę wchodzi wariant, że Polska w uzgodnieniu z UE i Białorusią "wpuści" pewną grupę migrantów i następnie wyśle ich do krajów pochodzenia, Kamiński zaznaczył, że taki wariant nie jest rozpatrywany.

Współpraca z Frontexem

Szef MSWiA przypomniał również, że w sprawie organizacji powrotów migrantów do kraju pochodzenia rząd prowadzi rozmowy m.in. z władzami Iraku i z Frontexem. Na pytanie, czy rząd "przeprosił się" z Frontexem, odparł: "nigdy nie byliśmy skłóceni, to były jakieś niepoważne insynuacje osób związanych z opozycją".

- Pozostajemy w bardzo dobrych relacjach i byliśmy zawsze w bardzo dobrych relacjach z kierownictwem Frontexu, który doskonale rozumie naszą taktykę i strategię działania na granicy i wspiera ją w różny sposób - dodał Kamiński.

Zobacz także: gen. Roman Polko w "Sygnałach dnia"

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem