Ustawa o ochronie granicy w Senacie. Dziś zajmą się nią komisje
Senackie komisje praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej zajmą się dziś po godz. 18.00 rozpatrzeniem nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Jej projekt został przygotowany przez rząd i ma charakter pilny, co oznacza, że na jej rozpatrzenie Izba ma 14 dni od przekazania przez Sejm.
2021-11-23, 05:01
Nowelizacja umożliwia między innymi wprowadzenie zakazu przebywania w pasie przygranicznym z Białorusią na czas określony, w drodze rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, po zasięgnięciu opinii szefa Straży Granicznej.
Co po stanie wyjątkowym?
Szef senackiej części klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Martynowski mówi, że przepisy te przyczynią się do skutecznej ochrony polskich granic po zakończeniu stanu wyjątkowego. - Chcemy, żeby w grudniu nadal polskie społeczeństwo czuło się bezpiecznie, bo w grudniu już ten stan wyjątkowy niestety nie będzie obowiązywał - powiedział senator. Dodał, że konstytucja nie pozwala na dalsze przedłużenie stanu wyjątkowego, stąd konieczność wprowadzenia przedłożonej nowelizacji.
Posłuchaj
Przepisy nie będą dotyczyć mieszkańców obszaru objętego zakazem czy wykonujących tam pracę zarobkową. Zgodę na przebywanie innych osób, w szczególności dziennikarzy, będzie mógł wyrazić właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej.
Ustawę popiera PiS, Konfederacja i Kukiz'15
Nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej została uchwalona w ubiegłą środę przez Sejm. Poparło ją 245 posłów - między innymi z PiS, Konfederacji i Kukiz'15. Przeciw było 167 posłów - z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050, a 25 wstrzymało się od głosu - głównie z klubu Koalicja Polska-PSL.
REKLAMA
Od 2 września w pasie przygranicznym z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości w województwach: lubelskim i podlaskim. Zakończy się on 30 listopada.
jmo
REKLAMA