X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: jeśli zajdzie potrzeba, jesteśmy gotowi zwiększyć sankcje wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 12:16
- Chcemy doprowadzić do rozładowania tego napięcia, ale jeżeli po stronie drugiej, białoruskiej, nastąpi eskalacja, to jesteśmy gotowi na tej drabinie eskalacyjnej, także i my, iść w górę - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o możliwe konsekwencje dla Białorusi za wywołanie kryzysu migracyjnego. - Tę drabinę eskalacyjną niestety będziemy wykorzystywać, jeżeli ataki będą się nasilały - podkreślił. 
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział gotowośćdo zaostrzenia sankcji wobec reżimu białoruskiego
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział gotowość do zaostrzenia sankcji wobec reżimu białoruskiegoFoto: PAP/Albert Zawada
  • Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska gotowa jest sięgnąć po surowsze sankcje wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki, w razie gdyby Białoruś nasiliła działania związane z kryzysem migracyjnym na polskiej granicy
  • Szef rządu podkreślił, że Polska chce "doprowadzić do rozładowania tego napięcia". - Jeżeli po stronie drugiej, białoruskiej, nastąpi eskalacja, to jesteśmy gotowi na tej drabinie eskalacyjnej, także i my, iść niestety w górę
  • Premier nie wykluczył, że zaostrzenie sankcji miałoby też charakter odstraszający. - Rozmawiamy także o tym, w jaki sposób zapobiegać w przyszłości różnym agresywnym działaniom ze strony Rosji, ze strony Białorusi. W tym przypadku także rozmawiamy o sankcjach, o ich wzmocnieniu - powiedział Mateusz Morawiecki
  • Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys od czasu, gdy wiosną gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów
  • Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w środę w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Głównym tematem rozmów miała być sytuacja na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej. Podczas konferencji szef polskiego rządu był pytany, czy rozmowa z prezydentem Francji dotyczyła nowych sankcji, które mogłyby zostać nałożone na Białoruś, i czy podczas dotychczasowych rozmów z europejskimi przywódcami wyłaniają się propozycje ewentualnych sankcje, na które mogliby zgodzić się wszyscy przywódcy.

- Rozmawiamy także o tym, w jaki sposób zapobiegać w przyszłości różnym agresywnym działaniom ze strony Rosji, ze strony Białorusi. W tym przypadku także rozmawiamy o sankcjach, o ich wzmocnieniu - odpowiedział Mateusz Morawiecki.

"Jesteśmy gotowi iść w górę na drabinie eskalacyjnej"

Premier przypomniał także działania polskiej dyplomacji wobec linii lotniczych, które uczestniczyły aktywnie w procederze sprowadzania migrantów "pod dyktando Łukaszenki". - Nasze działania doprowadziły do tego, że nastąpiło cofnięcie, i to cofnięcie o kilka kroków - podkreślił. - Już nawet sama groźba sankcji była skuteczna - dodał.

- Chcemy doprowadzić do rozładowania tego napięcia, ale jeżeli po stronie drugiej, białoruskiej, nastąpi eskalacja, to jesteśmy gotowi na tej drabinie eskalacyjnej, także i my, iść niestety w górę - powiedział Mateusz Morawiecki. - Przykładem niech tutaj będą sankcje gospodarcze: zamknięcie granicy, zamknięcie przejść granicznych dla ruchu towarowego, dla ruchu kolejowego. I tę drabinę eskalacyjną niestety będziemy wykorzystywać, jeżeli te ataki będą się nasilały - dodał.

Spotkania z liderami państw bałtyckich i V4

Premier w ostatnich dniach spotkał się z przywódcami Litwy, Łotwy, Estonii, a także premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (w jej skład, poza Polską, wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja) oraz z premierem Chorwacji. W czwartek spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a w piątek - z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

Posłuchaj
00:59 cichanouska - spec - surowska .mp3 W tym tygodniu europosłowie ponownie debatują o sytuacji na Białorusi, ale też o kryzysie na polsko-białoruskiej granicy. Deputowani domagali się kolejnych sankcji wobec władz w Mińsku, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała stworzenie "czarnej listy" - relacja Karola Surówki (IAR)

Kryzys migracyjny na granicy

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek rządu. Następnie Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejnych 60 dni - do 2 grudnia. 

Od początku roku Straż Graniczna zarejestrowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. - w listopadzie, blisko 17,3 tys. - w październiku, prawie 7,7 tys. - we wrześniu i ponad 3,5 tys. - w sierpniu.

Na granicach UE i Białorusi kryzys trwa od czasu, gdy wiosną gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Aleksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Zobacz także rozmowę z wiceszefem MSZ Pawłem Jabłońskim w "Poranku Polskiego Radia 24":

Czytaj także: 

mbl

Czytaj także

Zapora przy polsko-białoruskiej granicy stanie w 2022 r. Premier: to będą skomplikowane prace inżynieryjno-budowlane

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 21:51
Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, zapora na granicy z Białorusią stanie wiosną lub latem przyszłego roku. Za parę tygodni ruszają skomplikowane prace inżynieryjno-budowalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kompas strategiczny UE. Siły szybkiego reagowania w odpowiedzi na nowe zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 06:40
Stworzenie unijnych sił szybkiego reagowania liczących 5 tysięcy żołnierzy do 2025 roku to jedno z założeń tak zwanego kompasu strategicznego dla Europy. Jest to dokument określający zagrożenia i wyzwania dla Unii, wyznaczający państwom członkowskim cele i proponujący operacyjne działania. Teraz po raz pierwszy został on zaprezentowany unijnym ministrom obrony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys na granicy. Żaryn: umowy Kremla i Mińska mają znaczenie dla oceny zdarzeń

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 10:57
- W ostatnim roku Rosja i Białoruś podpisały porozumienia, które budują ramy współpracy służb porządkowych i specjalnych obu państw, a także wspólnej ochrony granicy. W wyniku podpisania tych porozumień konflikt na granicach Państwa Związkowego może być rozwiązywany wspólnie przez służby białoruskie i rosyjskie - powiedział rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn. 
rozwiń zwiń