X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"KO wystraszyła się porażki". Senat wprowadzi poprawki do ustawy o granicy?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:36
Senat będzie chciał wprowadzić poprawki do nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Izba zajmie się dziś rozpatrzeniem pilnych przepisów przygotowanych przez rząd. Głosowanie nad nowelizacją zaplanowano na piątek.
Senat zajmie się ustawą o ochronie granic
Senat zajmie się ustawą o ochronie granicFoto: Twitter/Senat RP

Senat rozpatrzy dziś nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Jej założenia od początku są krytykowane przez część opozycji - głównie Koalicję Obywatelską i Lewicę, które zarzucają jej m.in. niekonstytucyjność. Jeszcze w ubiegłym tygodniu w nieoficjalnych rozmowach politycy tych formacji mówili, że izba wyższa odrzuci projekt przygotowany przez rząd. Podczas prac w komisji klub KO przeforsował jednak wniosek o uchwalenie ustawy wraz z poprawkami. Skąd ta zmiana?

KO będzie forsować poprawki, a nie wniosek o odrzucenie

- Nie patrzymy na naszą pracę w Senacie, abstrahując od tego, co potem dzieje się z tym w procesie legislacyjnym, czyli w Sejmie i u pana prezydenta. Gdybyśmy wiedzieli, że uchwalamy ostateczne rozstrzygnięcie i na tym koniec, to wnioskowalibyśmy o odrzucenie tej ustawy. Natomiast wiedząc, że taki wniosek z łatwością zostanie odrzucony w Sejmie, to dajemy posłom i posłankom szansę naprawić to, co zepsuli - mówi portalowi PolskieRadio24.pl senator Koalicji Obywatelskiej Adam Szejnfeld. - Przynajmniej w niektórych aspektach, bo jak wiemy, na naprawę całej ustawy jest już za późno, o czym mówiło Biuro Legislacyjne na posiedzeniu komisji - dodaje.

Mateusz Morawiecki pap 1200 (1).jpg
Obniżka cen paliw, podatków i energii. Premier przedstawił szczegóły tarczy antyinflacyjnej

Inny senator Koalicji Obywatelskiej, który pragnie zachować anonimowość, tłumaczy, że klub nie jest w tej sprawie jednomyślny. - Część senatorów opowiada się za odrzuceniem ustawy, inni chcą ją poprawiać. Ta druga grupa uważa, że nie należy radykalnie postępować w tej trudnej sytuacji, żeby nie narazić się opinii publicznej. Zdaje się, że w wewnętrznych rozmowach zwyciężyła ta druga grupa - tłumaczy. 

Senator PiS: KO wystraszyła się porażki

Wpływ na decyzję klubu KO z pewnością miała również postawa koalicjantów. Zarówno PSL, jak i Koło Senatorów Niezależnych nie zamierzały głosować za odrzuceniem ustawy w całości. Na ten aspekt zwraca uwagę też senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz. - Koalicja Obywatelska wystraszyła się porażki w głosowaniu, bo nie mogła liczyć w nim na PSL. Bez głosów ludowców nie udałoby się jej przeforsować wniosku o odrzucenie ustawy - mówi senator PiS portalowi PolskieRadio24.pl.

granica 1200 pap (6).jpg
FOCUS ON THE BORDER - wiarygodna informacja o sytuacji na granicy Polski, Unii Europejskiej i NATO

Polityk formacji rządzącej zwraca uwagę na jeszcze jeden powód, dlatego którego KO chce poprawiać ustawę uchwaloną przez Sejm. - Nie wiedzą, jak rozwinie się sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Gdyby głosowali za odrzuceniem tej ustawy w całości, a nastąpiłaby eskalacja działań reżimu w Mińsku, to ponieśliby kolejną polityczną porażkę. Przypomnę, że kilka tygodni temu opozycja wzywała do przyjęcia migrantów z Usnarza Górnego i to miało rozwiązać sprawę. Dziś widzimy, że migrantów jest już kilka tysięcy, a przy pomocy służb białoruskich następuje niemal codzienny atak na polską granicę - tłumaczy Krzysztof Mróz.

PiS konsekwentnie opowiada się za uchwaleniem nowelizacji ustawy o ochronie granicy bez poprawek. - Musimy patrzeć na to, że my mamy bronić Polski, polskiego terytorium. Mamy wprowadzać takie rozwiązania, żeby ułatwić naszym służbom pilnowanie porządku, bo ta ustawa do tego zmierza, a nie do ograniczania praw obywateli - tłumaczy senator PiS Marek Komorowski.

Co zawiera ustawa?

Nowelizacja umożliwia wprowadzenie na czas określony, w drodze rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji i po zasięgnięciu opinii szefa Straży Granicznej, zakazu przebywania w pasie przygranicznym z Białorusią. Proponowane przepisy wyłączają z zakazu mieszkańców objętego nim obszaru czy osoby wykonujące tam pracę zarobkową. Przewidują, że zgodę na przebywanie innych osób, w szczególności dziennikarzy, będzie mógł wyrazić właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej.

PAP_1200_Niedzielski
Pokrzepiające słowa ministra zdrowia. "Liczba zakażeń nie przekłada się na liczbę hospitalizacji"

Senackie komisje rekomendują wprowadzenie do nowelizacji poprawek. Jedna z nich przewiduje rozszerzenie katalogu wyłączeń z zakazu o osoby wykonujące zawód dziennikarza.

Od 2 września w pasie przygranicznym z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości w województwach: lubelskim i podlaskim. Zakończy się on 30 listopada.


MF, PolskieRadio24.pl

Czytaj także

"Rozważane są sankcje, włącznie z zamknięciem granicy z Białorusią". Mocne stanowisko premiera w Tallinie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 09:53
- Widzimy wyraźnie, że coraz bardziej narasta presja na wschodnią flankę NATO i na wschodnią granicę UE. Dlatego tak cenna jest współpraca z naszymi sojusznikami - mówił premier Mateusz Morawiecki w Tallinie po spotkaniu z szefową estońskiego rządu Kają Kallas. Podkreślił, że Polska rozważa wprowadzenie "poważnych sankcji, łącznie z zamknięciem granicy białorusko-polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fogiel o sytuacji na granicy: oglądana z oddali, może się wydawać kryzysem migracyjnym, a nie tym, czym jest

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 07:51
- Premier poświęca dużo energii umacnianiu koalicji państw wokół sytuacji na granicy Polski z Białorusią - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik MSZ o wojskach NATO w Polsce: będzie to więcej niż obecność symboliczna

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 07:52
- Przekonujemy, komunikujemy naszym partnerom o tym, co się dzieje, jakie są dla nas wszystkich niebezpieczeństwa - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia o działaniach dyplomatycznych ws. sytuacji na granicy z Białorusią rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
rozwiń zwiń