Kiedy wejdzie w życie ustawa o obronie granicy? Wiceszef MSWiA wyjaśnia

- Mam nadzieję, że dzisiaj prezydent podpisze ustawę, że zostanie ona natychmiast opublikowana i że zacznie od jutra (1 grudnia - red.) obowiązywać - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, pytany o projekt nowego prawa dotyczący ochrony polskich granic. Zaproponowana przez Sejm ustawa zwiększa uprawnienia szefa MSWiA. 

2021-11-30, 17:33

Kiedy wejdzie w życie ustawa o obronie granicy? Wiceszef MSWiA wyjaśnia
Polskiej granicy, wespół ze strażnikami granicznymi, strzegą m.in. żołnierze WOT. Foto: twitter.com/terytorialsi

Sejm odrzucił wszystkie poprawki wprowadzone przez Senat do ustawy o obronie granic i dokument dziś jeszcze ma trafić na biurko prezydenta. - Mam nadzieję, że dzisiaj prezydent podpisze ustawę, że zostanie ona natychmiast opublikowana i że zacznie od jutra (1 grudnia - red.) obowiązywać - powiedział dziennikarzom we wtorek Maciej Wąsik. 

Nowe zasady przy granicy

Nowelizacja, której projekt przygotował rząd,umożliwia m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w pasie nadgranicznym z Białorusią na czas określony w drodze rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, po zasięgnięciu opinii szefa Straży Granicznej. Z zakazu wyłączeni będą mieszkańcy tego obszaru czy osoby wykonujące tam pracę zarobkową. Zgodę na przebywanie w pasie nadgranicznym z Białorusią innych osób, w szczególności dziennikarzy, będzie mógł wyrazić właściwy miejscowo komendant Straży Granicznej.

Od 2 września w pasie nadgranicznym z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości w województwach: lubelskim i podlaskim. Obowiązuje on do północy.

Zapora w przyszłym roku 

Jeszcze w grudniu ma ruszyć budowa stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej. Konstrukcja będzie wzorowana na zabezpieczeniach stosowanych na granicy grecko-tureckiej - wynika z informacji przekazanych przez MSWiA.

REKLAMA

Konstrukcja zostanie wzniesiona na odcinku 180 kilometrów, będzie wysoka na 5,5 metra. Jej podstawą będzie konstrukcja pionowych metalowych belek, na których rozciągnięta będzie concertina. Będzie też ona naszpikowana elektroniką: m.in. czujnikami ruchu, kamerami termowizyjnymi.

Prace nad zaporą mają się zakończyć w pierwszej połowie 2022 roku. 

Obejrzyj także rozmowę z ministrem Michałem Wójcikiem, ministrem w KPRM

Czytaj także: 

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej