X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zapalenie świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim. Andrzej Duda: krew żydowska jest częścią naszej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 21:20
Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia społeczności żydowskiej z okazji Chanuki, czyli Święta Świateł. Podczas uroczystości zaplenia świec chanukowych podkreślił znaczenie i rolę tej wspólnoty w polskich dziejach, dziedzictwie i tożsamości. 
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości zaplenia świec chanukowych: krew żydowska jest częścią naszej ziemi
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości zaplenia świec chanukowych: krew żydowska jest częścią naszej ziemiFoto: PAP/Leszek Szymański

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim oprócz Pary Prezydenckiej wzięli udział rabini z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem oraz ministrowie z Kancelarii Prezydenta.

Inicjatywa Lecha Kaczyńskiego

Andrzej Duda wspominał pierwszą w historii Polski Chanukę w Pałacu Prezydenckim, która odbyła się 15 lat temu z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Mówił, że zaprosił on wówczas społeczność żydowską, by mogła wraz z nim, jego małżonką i współpracownikami dzielić radość Święta Świateł.

Prezydent podkreślił, że Lech Kaczyński zaprosił społeczność żydowską do Pałacu, bo jej współobecność w Rzeczypospolitej od tysiąca lat uważał za niezwykle ważną, za niezwykle mocno wpisaną w historię Rzeczypospolitej, za element współtworzący dzisiejszą Rzeczpospolitą także w jej elementach kulturowych.

"To jest Polin, miejsce dla nas wszystkich"

- Zawsze mówię, że po tym tysiącu lat współistnienia obu narodów - kiedy ludzie się spotykali, często pobierali się ze sobą - trudno powiedzieć, ile każdy z nas ma w sobie krwi żydowskiej, bo ona po prostu jest. Płynie w żyłach, ale jest przede wszystkim częścią tej ziemi, co bardzo mocno chcę podkreślić - zaznaczył Andrzej Duda.

Powtórzył, że "rola społeczności żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat była dla Polski bardzo ważna". - Chcę to z całą mocą podkreślić: to jest Polin. To jest miejsce dla nas wszystkich. Ukształtowane historycznie, umocowane kulturowo, w którym chcemy nadal razem żyć w tolerancji, we wzajemnym zrozumieniu i szacunku - dodał, zaznaczając, że mówi to jako prezydent Rzeczypospolitej.

Posłuchaj
00:29 11431176_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości zaplenia świec chanukowych: krew żydowska jest częścią naszej ziemi (IAR)

Chanuka

Chanuka to trwające osiem dni doroczne święto żydowskie, które upamiętnia ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej w roku 165 przed naszą erą. Z Chanuką związany jest obrzęd zapalania świateł, świec lub lampek oliwnych, umieszczonych na specjalnym chanukowym świeczniku.

Tegoroczna Chanuka trwa od ostatniej niedzieli. Zakończy się w najbliższy poniedziałek.

kp

Czytaj także

"Ślad pamięci po człowieku odważnym". Odsłonięto tablicę upamiętniającą Chaima Yisroela Eissa

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 14:02
W Ustrzykach Dolnych odsłonięto tablicę upamiętniającą Chaima Yisroela Eissa, członka grupy Ładosia. To właśnie w tym mieście urodził się Eiss, który w czasie wojny stworzył sieć przemytu paszportów do gett znajdujących się na terenie okupowanej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upamiętniono Chaima Eissa. "Jego działalność była odpowiedzią na eksterminację naszych żydowskich współobywateli"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 15:55
W Ustrzykach Dolnych na Podkarpaciu odsłonięto tablicę upamiętniającą Chaima Eissa, członka Grupy Ładosia ratującej Żydów przed Zagładą w czasie II wojny światowej. Urodzony w Ustrzykach Chaim Eiss był ortodoksyjnym Żydem, jednym z liderów międzynarodowej organizacji Agudat Israel. W czasie II wojny światowej wspierał finansowo akcję paszportową polskich dyplomatów w Szwajcarii w celu ratowania Żydów przed Holokaustem.
rozwiń zwiń