more_horiz
Wiadomości

Solidarnie przeciw ubóstwu. Zebrano pół miliona euro na pomoc dla Libanu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 18:33
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zebrało w Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym 500 tysięcy euro, które zostały przekazane do Libanu.
500 tysięcy euro, które zebrano w Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym, zostało przekazane do Libanu
500 tysięcy euro, które zebrano w Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym, zostało przekazane do LibanuFoto: Shutterstock/Richard Juilliart

Jak mówi dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ksiądz profesor Waldemar Cisło pomoc dla Libanu, który przeżywa głęboki kryzys gospodarczy, spotęgowany korupcją i wybuchem gazu w Bejrucie jest szczególnie nagląca. Dodaje, że za część pieniędzy - 500 tysięcy euro zebrane w Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym - kupiono m.in. ubrania.

- Zostały przeznaczone na zakup ciepłej odzieży dla 40 tys. dzieci z rodzin, które ucierpiały podczas wybuchu w Bejrucie - mówi ksiądz Cisło. Podkreśla, że dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej 6 grudnia do Bejrutu poleci samolot, który zawiezie pomoc z transportem humanitarnym, z rzeczami, które udało się otrzymać od polskich firm.

Wsparcie firm

Jak mówi ksiądz Waldemar Cisło, firmy podarowały chociażby środki higieniczne. Jeden z koncernów farmaceutycznych przekazał półtorej tony lekarstw, które można przechowywać bez lodówki, a dzięki wsparciu Grupy PKP zakupiono 10 ton mleka w proszku.

Dyrektor polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie zwraca uwagę na konieczne wsparcie szkół w Libanie. Jak mówi, półtorej tysiącom szkół grozi zamknięcie.

- Nie stać ich na utrzymywanie nauczycieli, żeby dziecko w Libanie mogło uczestniczyć potrzebne jest 20 dolarów - dodaje. Zaznacza, że zajęcia odbywają się w kontenerach, w którym latem jest bardzo gorąco, a zimą, potrzebne jest ogrzewanie, bo w metalowych kontenerach temperatura znacznie spada.

SMS o treści RATUJE

Edukację dzieci w Libanie można wesprzeć wysyłając wiadomość SMS o treści RATUJE na nr 72405. Ksiądz profesor Cisło zwrócił uwagę, że dziś przeciętna pensja w sektorze publicznym w Libanie wynosi 40 dolarów. Koszty życia natomiast wzrosły 15-krotnie.

Po wojnie na Bliskim Wschodzie Chrześcijanie w Libanie stanowią jedną trzecią obywateli. Bezrobocie w tym kraju wynosi 70 procent, a tysiące rodzin, po ubiegłorocznym wybuchu gazu w Bejrucie, pozostaje bezdomnych.


Posłuchaj
00:28 11432927_1.mp3 Ksiądz Waldemar Cisło zawraca uwagę na konieczne wsparcie szkół w Libanie - relacja (IAR)

 

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem