Spotkanie Trójkąta Lubelskiego. Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy wydali wspólne oświadczenie

Zakończyło się zdalne spotkanie prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego - Polski, Litwy i Ukrainy - związane z 30. rocznicą uznania niepodległości Ukrainy. Andrzej Duda, Gitanas Nausėda i Wołodymyr Zełenski wydali w związku z tym wspólne oświadczenie, w którym podkreślali więzi łączące trzy państwa.

2021-12-02, 19:58

Spotkanie Trójkąta Lubelskiego. Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy wydali wspólne oświadczenie
Wspólne oświadczenie prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy zostało wydane na zakończenie zdalnego spotkania w ramach tzw. Trójkąta Lubelskiego. Foto: Jakub Szymczuk / KPRP / prezydent.pl

2 grudnia 1991 roku Polska - jako pierwsze państwo na świecie - uznała niepodległość Ukrainy. Stało się to dzień po referendum, w którym Ukraińcy poparli uchwaloną przez Radę Najwyższą deklarację niepodległości ich państwa. Dwa dni później swoje uznanie ogłosiła Litwa.

We wspólnym oświadczeniu prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy podkreślili więzi między państwami oraz wspólne - sięgające Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego - tradycje walki o wolność i demokrację. Przypomniano o dorobku "Solidarności", litewskiego ruchu Sąjūdis, ukraińskiej Rewolucji Godności i wciąż walczących z dyktaturą Białorusinów.

Zaniepokojenie Nord Streamem 2

Prezydenci wyrazili również wolę dalszego pogłębiania współpracy strategicznej, energetycznej i politycznej. Wyrazili też niepokój realizacją Nord Stream 2 i uzależnieniem gazowym Europy od Rosji, a także potwierdzili wspólne zaangażowanie w odparcie hybrydowej agresji na granice Polski i Litwy a jednocześnie Unii Europejskiej.

W oświadczeniu podkreślono również poparcie dla ambicji euroatlantyckich Ukrainy oraz jej integralności terytorialnej. Prezydenci Andrzej Duda, Gitanas Nausėda i Wołodymyr Zełenski wezwali też społeczność międzynarodową do utrzymywania sankcji na Federację Rosyjską w obliczu trwającej okupacji terytorium Ukrainy i naciskania na to państwo, by odstąpiło agresji.

REKLAMA

Posłuchaj

Podczas widerozmowy prezydenci omówili też sprawy bieżące - poinformował szef prezydenckiego biura polityki międzynarodowej Jakub Kumoch (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej