Sukces łódzkich kardiologów. Przeprowadzono nowatorski zabieg
W Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przeprowadzono pierwsze w kraju zabiegi ablacji podłoża arytmii z użyciem nowatorskiej technologii HeliostarTM. U trzech pacjentów z migotaniem przedsionków użyto nowoczesnego balonowego cewnika ablacyjnego.
2021-12-03, 16:26
"W Centralnym Szpitalu Klinicznym (CSK) Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyły się pierwsze w Polsce zabiegi ablacji podłoża arytmii z użyciem nowatorskiej technologii HeliostarTM. U trzech pacjentów w wieku od 63 do 78 lat z migotaniem przedsionków użyto nowoczesnego balonowego cewnika ablacyjnego. Nowatorska technologia pozwala na izolację ujść żył płucnych poprzez aplikację energii prądu o częstotliwości radiowej jednoczasowo z wielu elektrod umieszczonych na obwodzie cewnika balonowego. Zdaniem kardiologów to szansa na skuteczniejsze i precyzyjniejsze leczenie migotania przedsionków" - poinformował szpital.
Migotanie przedsionków jest najczęściej występującą formą arytmii; szacuje się, że w Polsce może cierpieć na nie nawet 700 tys. osób. Charakteryzuje się szybkim i niemiarowym biciem serca, które u wielu pacjentów powoduje m.in. kołatanie serca i ograniczenie tolerancji wysiłku. Dodatkowo wiąże się też z ryzykiem powstania skrzeplin w sercu. Jeśli fragment skrzepliny z prądem krwi dopłynie do tętniczki mózgowej i spowoduje jej zamknięcie, może dojść do udaru niedokrwiennego mózgu.
Arytmia może doprowadzić do rozwinięcia się niewydolności serca
- U niektórych pacjentów arytmia może doprowadzić do rozwinięcia się niewydolności serca. Migotanie przedsionków jest szczególnie niebezpieczne u osób z już rozwiniętym uszkodzeniem serca, gdyż może dodatkowo pogłębiać jego dysfunkcję. Tacy chorzy mogą być leczeni za pomocą leków antyarytmicznych, które, niestety, mają dość często poważne działania niepożądane. Znacznie skuteczniejszą alternatywą dla leczenia farmakologicznego jest przeprowadzenie ablacji podłoża migotania przedsionków – uważa dr n. med. Krzysztof Kaczmarek, kierownik Bloku Zabiegowego Kliniki Elektrokardiologii SPZOZ CSK Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Zabieg polega na fizycznym uszkodzeniu fragmentów tkanek serca, które odpowiadają za nieprawidłowe wytwarzanie lub przewodzenie impulsów elektrycznych, będące przyczyną powstawania lub podtrzymywania arytmii. W czasie zabiegu stosowane są cewniki, którymi dokonuje się aplikacji energii, pozwalającej na usunięcie obszarów kluczowych dla arytmii. Jedną z technik o wysokiej skuteczności jest ablacja radiofrekwencyjna wykorzystująca energię prądu o częstotliwości radiowej.
Pierwszy zabieg w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej
CSK Uniwersytetu Medycznego w Łodzi jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, ale także w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej, który wykonał zabiegi ablacji migotania przedsionków przy użyciu nowatorskiego narzędzia HeliostarTM. Jego kluczowym elementem jest balonowy cewnik zabiegowy złożony z kulistego kształtu końcówki o średnicy 28 mm, na której umieszczonych jest 10 pozłacanych elektrod ablacyjnych chłodzonych solą fizjologiczną poprzez cztery otwory irygacyjne.
Dodatkowo system składa się z cewnika diagnostycznego, koszulki sterowalnej i generatora prądu o częstotliwości radiowej. Całość połączona jest z systemem elektroanatomicznym, który pozwala na trójwymiarową rekonstrukcję jam serca w czasie trwania zabiegu.
Zobacz także: Andrzej Horban w "Salonie politycznym Trójki"
- Chociaż serca pacjentów mają zwykle zbliżoną budowę, to mogą istotnie różnić się pod względem anatomii poszczególnych struktur. Zastosowanie nowatorskiego cewnika balonowego o elastycznym kształcie z możliwością dostarczania energii z wielu punktów jednocześnie i kompatybilnego z systemem trójwymiarowego mapowania pozwoli na skuteczne i efektywne czasowo leczenie nawet takich pacjentów z migotaniem przedsionków, którzy mają nietypową anatomię lub są już po nieskutecznych zabiegach ablacji. Zaawansowane oprogramowanie cewnika HeliostarTM, umożliwiające swobodny wybór liczby elektrod umieszczonych na balonie, poprzez które dostarczona będzie energia, pozwala na dostosowanie i zindywidualizowanie techniki zabiegowej do każdego pacjenta – wyjaśnił dr Kaczmarek.
Zobacz też:
- Zagadka wysokiej śmiertelności chorych na COVID-19 odkryta?
- Przepis na długie życie według naukowych badań
dn
REKLAMA
REKLAMA