Premier: rząd kontynuuje niedokończoną przed 30 laty misję Jana Olszewskiego

2021-12-06, 17:47

Premier: rząd kontynuuje niedokończoną przed 30 laty misję Jana Olszewskiego
Jan Olszewski . Foto: Mariusz Grzelak / Forum Facebook/Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki wspomniał 30. rocznicę powołania Jana Olszewskiego na premiera. We wpisie na Facebooku zaznaczył, że "dzisiaj już wiemy, w czyich rękach znalazła się Polska po upadku jego rządu". "Rząd Zjednoczonej Prawicy kontynuuje niedokończoną przed trzydziestu laty misję" - czytamy.

W ocenie premiera wydarzenia sprzed trzech dekad Polacy przyjęli z nadzieją na przełom, który - jak dodał - miał obalić system zapoczątkowany rozmowami okrągłostołowymi. "Od pierwszych chwil powstania, rząd premiera Olszewskiego stał się celem zmasowanych ataków ze strony tych wszystkich sił politycznych, które starały się utrzymać dotychczasowy stan. Pod pozorem obrony demokracji, blokowano działania rządu" - napisał szef rządu.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Jan Olszewski przeprowadzał zmiany kadrowe w wojsku, policji i administracji, chcąc wprowadzić tam osoby niemające związków ze starym systemem. Zdaniem szefa rządu był to konieczny warunek przeprowadzenia faktycznych zmian w Polsce.

"I dlatego rząd ten był niebezpieczny dla ówczesnego »okrągłostołowego« układu. Kiedy pół roku później dokonano »de facto zamachu«, premier w swoim wystąpieniu zawarł pytanie: Czyja będzie Polska?" - wspominał Mateusz Morawiecki. Jak dodał, dziś już wiemy, w czyich rękach znalazła się Polska po upadku rządu Jana Olszewskiego.

Rząd Olszewskiego

Gabinet Jana Olszewskiego był pierwszym po II wojnie światowej rządem wybranym po całkowicie wolnych wyborach. 23 grudnia 1991 roku otrzymał wotum zaufania od Sejmu.

Koalicyjny, centroprawicowy rząd Olszewskiego tworzyli przedstawiciele czterech partii: Porozumienia Centrum, Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, Polskiego Stronnictwa Ludowego - Porozumienia Ludowego i Partii Chrześcijańskich Demokratów.

Jako premier Jan Olszewski stawiał przed sobą trzy zadania: wyprowadzenie Polski ze strefy wpływów postsowieckich, uwolnienie aparatu państwowego od agentury i zabezpieczenie majątku narodowego. Mniejszościowy gabinet Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm po niespełna sześciu miesiącach pracy, w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, na tle tzw. kryzysu lustracyjnego, nazwanego też "nocą teczek".

Czytaj także:

Jan Olszewski PAP/Adam Ziemienowicz
Jan Olszewski PAP/Adam Ziemienowicz

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej