Pieniądze na niepożądane odczyny poszczepienne. Pierwsze czytanie projektu o Funduszu Kompensacyjnym

2021-12-08, 17:54

Pieniądze na niepożądane odczyny poszczepienne. Pierwsze czytanie projektu o Funduszu Kompensacyjnym
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy, który wprowadza Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Foto: Verconer/Shutterstock

Fundusz kompensacyjny umożliwi zaszczepionym, między innymi przeciwko COVID-19, uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi niepożądanymi odczynami, bez konieczności odwoływania się do postępowania przed sądami. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy.

Przygotowany przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt przedstawił w Sejmie szef komisji zdrowia Tomasz Latos. Apelował o merytoryczną dyskusję i sprawne prace nad projektem. - W naszych rękach jest odpowiedzialność za zdrowie obywateli - mówił.

Dodawał, że projekt przewiduje system odszkodowań za niepożądane odczyny poszczepienne - od niewielkich odczynów alergicznych, które nie wymagają hospitalizacji, po te najbardziej poważne, wymagające hospitalizacji powyżej 120 dni. Poseł Latos powiedział, że w tym ostatnim przypadku przewiduje się maksymalnie 100 tysięcy złotych.

Wsparcie dla Funduszu Kompensacyjnego

Poparcie dla projektu zapowiedział w imieniu klubu PiS poseł Bolesław Piecha. Mówił między innymi, kto ma decydować o wypłacie odszkodowań za niepożądane odczyny poszczepienne oraz, kto będzie kierował Funduszem Kompensacyjnym. Mówił, że jednostka ta będzie podlegała Rzecznikowi Praw Pacjenta, który to powoła 6-osobowy zespół ekspertów złożony z lekarzy. Wskaże ich minister zdrowia, Państwowy Inspektor Sanitarny, Naczelna Rada Lekarska oraz wyspecjalizowane medyczne towarzystwa naukowe.

Poparcie dla projektu zapowiedziała większość klubów parlamentarnych. Ich przedstawiciele zapowiedzieli wniesienie do projektu poprawek.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Rajmund Miller mówił, że na rozwiązania te oczekiwano od dawna. Zapowiedział też pracę nad projektem w komisji. Pytał rządzących, jakie mają pomysły na walkę z koronawirusem. Jak mówił, chodzi przede wszystkim o rekomendacje Rady Medycznej przy premierze.

Również Zdzisław Wolski z Lewicy pytał przedstawicieli rządu o inne rozwiązania ustawowe, dzięki którym można zwalczyć pandemię. Wymienił między innymi projekt dotyczący obowiązku, a nie przymusu szczepień oraz dania pracodawcom możliwości sprawdzenia, czy ich pracownicy są zaszczepieni.

Posłuchaj

W Sejmie pierwsze czytanie projektu o Funduszu Kompensacyjnym (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw ma się odbyć jutro rano (9.00).

Czytaj także:

dz

Polecane

Wróć do strony głównej