Zbiór archiwalny opozycjonisty Janusza Kołodzieja trafił do Archiwum Akt Nowych

Do Archiwum Akt Nowych trafił zbiór archiwalny opozycjonisty Janusza Kołodzieja. Pośród przekazanych dokumentów są między innymi unikatowa, w części nieznana, dokumentacja Wolnych Związków Zawodowych, jak i zbiór negatywów fotografii z działalności WZZ ukryty w latach 80. przed zniszczeniem przez władze komunistyczne. Są tam również dokumenty, plakaty, ulotki Komitetu Strajkowego z sierpnia 1980 roku, plakaty z logiem Solidarności z podpisami złożonymi w dniu podpisania Porozumień Sierpniowych w Sali BHP Stoczni Gdańskiej i w Stoczni imienia Komuny Paryskiej w Gdyni. Zbiór uzupełnia galeria fotografii z działań opozycji antykomunistycznej z lat 80.

2021-12-11, 15:25

Zbiór archiwalny opozycjonisty Janusza Kołodzieja trafił do Archiwum Akt Nowych
Działacz Solidarności Andrzej Kołodziej oraz dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak podczas uroczystości przekazania do zasobu AAN archiwum działacza Solidarności. Foto: PAP/Rafał Guz

Janusz Kołodziej podczas uroczystości przekazania zbioru w dawnej siedzibie komunistycznej partii, mówił, że ten zbiór pokazuje jego życie. - Są tam matryce, które się zachowały i różne dokumenty. Najmniej jest z czasów mojej działalności w "Solidarności Walczącej". Przywiozłem także, na zamknięcie pewnej drogi, dokumenty kończące moją działalność, czyli z pobytu w areszcie na Rakowieckiej - akt oskarżenia i akt zwolnienia z więzienia - mówił.

"Mamy do czynienia z dokumentami wagi historycznej"

Andrzej Kołodziej podziękował Archiwum Akt Nowych, że mógł swój zbiór zdeponować właśnie w tej placówce. - Dziękuje wszystkim przyjaciołom z archiwum, że zechcieli się zaopiekować tymi materiałami. Uznałem, że Archiwum Akt Nowych jest najwłaściwszym miejscem na przechowanie tych zbiorów i tutaj będą dla wszystkich dostępne - powiedział. Wyraził także nadzieję, że te dokumenty posłużą do pracy historykom i wszystkim ludziom, który interesują się historią naszej walki z totalitarnym, komunistycznym systemem.

Dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak podkreślał, że przekazany zbiór archiwaliów Janusza Kołodzieja jest bezcennym świadectwem walki o wolną Polskę. - Mamy do czynienia z kilkoma dokumentami wagi historycznej, między innymi z rękopisem projektu postulatów ze stoczni imienia Komuny Paryskiej w Gdyni, fragmentem zbiorów negatywowych z fotografiami, między innymi z grudnia 1970 roku, złożonych na początku lat 80. przez działaczy Wolnych Związków Zawodowych - mówił dyrektor. Zaznaczył również, że zbiór dołączył do innych spuścizn archiwalnych historycznych działaczy opisujących w swoich zbiorach polską historię.

REKLAMA

Posłuchaj

Dariusz Olczak: mamy do czynienia z kilkoma dokumentami wagi historycznej (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

Podziękowania Mateusza Morawieckiego

A w liście odczytanym przez ministra w Kancelarii Premiera, szef rządu Mateusz Morawiecki dziękował Januszowi Kołodziejowi za podarowanie zbioru, jak i za jego walkę o wolną Polskę. "Do zasobu Archiwum Akt Nowych jest przekazywany materiał wybitny, unikatowy, stanowiący zapis antykomunistycznej działalności Andrzeja Kołodzieja. Nie waham się powiedzieć - pomnikowej postaci antykomunistycznej opozycji. Opisanie życiowej drogi i dokonań bohatera tego spotkania wydaje się przedsięwzięciem tytanicznym, te bezcenne dokumenty, to najwymowniejsze o Andrzeju świadectwo. Świadectwo jego walki o wolną, suwerenną, niepodległą i solidarną Rzeczpospolitą" - napisał premier.

Posłuchaj

List premiera: do zasobu Archiwum Akt Nowych jest przekazywany materiał wybitny (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Posłuchaj

Janusza Kołodzieja: jest to po części dokumentacja mojego życia (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

Kim jest Andrzej Kołodziej?

Andrzej Kołodziej w latach 1978-80 był działaczem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, oraz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Był drukarzem i kolporterem podziemnej prasy. W sierpniu 1980 roku był jednym z organizatorów strajku w Stoczni imienia Komuny Paryskiej w Gdyni, przewodniczącym Komitetu Strajkowego, a także jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych.

Organizował przerzut podziemnych wydawnictw na teren Czechosłowacji, gdzie został aresztowany przez czechosłowackie służby i skazany w 1981 roku na rok i 9 miesięcy pozbawienia wolności. W 1984 roku zakładał "Solidarność Walczącą" w Trójmieście, był bliskim współpracownikiem Kornela Morawieckiego.

REKLAMA


Posłuchaj

Janusza Kołodzieja: uznałem, że Archiwum Akt Nowych jest najwłaściwszym miejscem na przechowanie dokumentów (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj więcej:

Posłuchaj

Archiwum J. Kołodzieja trafiło do AAN (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

 

Zobacz także: Henryk Kowalczyk w "Salon Polityczny Trójki"

nj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej