"Powinien zostać zatwierdzony jak najszybciej". Apel premiera w sprawie KPO

- Dobrze by było, żeby wszystkie kraje Unii Europejskiej mogły się rozwijać na równych warunkach. Krajowy Plan Odbudowy powinien zostać jak najszybciej zatwierdzony - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. 

2021-12-12, 23:08

"Powinien zostać zatwierdzony jak najszybciej". Apel premiera w sprawie KPO
Premier podkreślił, że równomierna aktywacja KPO jest potrzebna, "aby cała Europa mogła się odbijać po pandemii koronawirusa". Foto: Reuters/ FORUM

Premier Mateusz Morawiecki był pytany na konferencji prasowej po spotkaniu nowym szefem rządu Niemiec o sprawę polskiego Krajowego Planu Odbudowy i o to, jak Niemcy oceniają to, że nadal nie został on zatwierdzony. - Rozmawialiśmy oczywiście o tym. Przedstawiłem nasze postulaty i nasze postrzeganie całej sprawy. Uważamy, że Krajowy Plan Odbudowy powinien zostać jak najszybciej zatwierdzony - powiedział szef polskiego rządu. Podkreślił, że jest to kompetencja Komisji Europejskiej.

- Dobrze by było, żeby na równych warunkach wszystkie kraje Unii Europejskiej mogły się rozwijać, w związku z tym ten plan, który był pomyślany jako plan wspólny dla Europy i który wspierałem mocno, aby cała Europa mogła się odbijać po pandemii koronawirusa, powinien zostać w 2022 roku w miarę równomiernie aktywowany - mówił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zauważył, że obecnie w całej Europie jest dość wysoka inflacja. Podkreślił, że w tej sytuacji "wszelkie impulsy popytowe muszą być odpowiednio ważone w ramach szeroko rozumianej polityki makroekonomicznej". - Niemniej jednak czym innym jest wystartowanie z projektami, a czym innym zatwierdzenie od strony prawnej i od strony politycznej - zaznaczył szef polskiego rządu.

Posłuchaj

O zatwierdzeniu polskiego KPO szef rządu mówił na konferencji prasowej po spotkaniu z Olafem Scholzem. O tym, o czym jeszcze rozmawiali szefowie rządów w relacji Przemysława Lisa (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

Zwłoka Komisji Europejskiej

Polska w tym roku nie ma już szans na to, by otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy, ponieważ Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała Krajowego Planu Odbudowy, który opisuje sposób wydatkowania tych pieniędzy w naszym kraju. Kością niezgody z KE jest kwestia łamania przez Polskę zasad praworządności.

REKLAMA

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Chcemy umieścić w tym planie wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji ID, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów - mówiła.

"Jesteśmy gotowi podejmować działania bardzo szybko"

Zarówno prezes PiS Jarosław Kaczyński, jak i premier Mateusz Morawiecki zapewniali, że Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana, jednak wciąż nie ma projektu ustawy w tej sprawie.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda potwierdził w zeszłym tygodniu, że jest zgoda co do likwidacji Izby Dyscyplinarnej. - Jesteśmy gotowi podejmować działania bardzo szybko. W ciągu najbliższych tygodni jesteśmy w stanie przedstawić projekty, które będą tego dotyczyły. Ale w takiej kolejności: po pierwsze porozumienie na poziomie europejskim, zatwierdzenie KPO, a następnie reforma sądownictwa dużo szersza, niż mówi TSUE i KE - informował wiceminister. 

Według Budy pierwsze płatności z KPO mogą trafić do Polski w połowie 2022 r. 

REKLAMA

Obejrzyj także rozmowę z ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim w "Salonie politycznym Trójki": 

Czytaj także: 

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej