Pomoc dla cudzoziemców w ośrodkach. "Wszystko dzięki Caritas oraz ludziom dobrej woli"

Jak poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak, w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim i w Wędrzynie przebywa 667 cudzoziemców. Systematycznie otrzymują oni ciepłą odzież, środki higieniczne oraz inne rzeczy potrzebne im podczas pobytu w ośrodku.

2021-12-13, 17:18

Pomoc dla cudzoziemców w ośrodkach. "Wszystko dzięki Caritas oraz ludziom dobrej woli"
SG: cudzoziemcy w ośrodkach w Krośnie Odrzańskim i Wędrzynie korzystają z pomocy Caritas. Foto: mat. pras

Jak wyjaśniła, pomocą dla obcokrajowców zajmuje się przede wszystkim Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, a jej dotychczasowa wartość to ponad 120 tys. zł. 

- Migranci mają zapewnioną ciepłą odzież, środki czystości oraz inne potrzebne im rzeczy. Wszystko to możliwe jest dzięki Caritas oraz ludziom dobrej woli. Obcokrajowy mogą też liczyć na pomoc naszych funkcjonariuszy - dodała Joanna Konieczniak.

Ośrodek w Wędrzynie

W tego typu strzeżonych ośrodkach cudzoziemcy nielegalnie przebywający w naszym kraju są umieszczani na podstawie postanowienia sądów. Oznacza to, że nie mogą tego miejsca samodzielnie opuszczać.

W Wędrzynie obcokrajowcy korzystają z pomieszczeń mieszkalnych, w których wcześniej kwaterowani byli żołnierze Wojska Polskiego oraz państw NATO biorący udział w szkoleniach realizowanych na tamtejszym poligonie. Ośrodek ten ma charakter tymczasowy i został utworzony w połowie września br., po wzroście napięcia na polsko-białoruskiej granicy.

REKLAMA

Dobre warunki

Rzecznik przypomniała, że cudzoziemcy mają zapewniony dostęp do wszelkich sanitariów, które specjalnie przed ich zakwaterowaniem zostały dostosowane. Dla osób przebywających w ośrodku - wyłącznie mężczyzn - straż graniczna zorganizowała pełne wyżywienie (w formie cateringu przygotowanego przez firmę zewnętrzną).

- Są to naprawdę urozmaicone i pełnowartościowe posiłki przygotowane zgodnie z preferencjami żywieniowymi. Na korytarzach koło swoich pokoi cudzoziemcy mają zainstalowane dystrybutory z wodą mineralną. Części wspólne budynków, takie, jak łazienki, ubikacje i korytarze sprzątane są każdego dnia przez zewnętrzną firmę. Za porządek w swoich salach mieszkalnych odpowiedzialni są sami cudzoziemcy - powiedziała Joanna Konieczniak.

Kontakt z cudzoziemcami

Mają też oni zapewnioną stałą opiekę medyczną oraz dostęp do lekarza oraz specjalistów. Mogą korzystać z pomocy tłumacza w trakcie postępowania administracyjnego, jak również podczas kontaktów z lekarzem czy psychologiem. W codziennych kontaktach z funkcjonariuszami wykorzystywane są umiejętności językowe funkcjonariuszy oraz cudzoziemców oraz udogodnienia elektroniczne.

Funkcjonariusze SG mówią w języku angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Cudzoziemcy z reguły porozumiewają się również w tych językach. Każdy z cudzoziemców informowany jest o możliwości kontaktu z organizacjami pozarządowymi w celu uzyskania porady prawnej. Listy organizacji pozarządowych, fundacji itp. są do dyspozycji cudzoziemców.

REKLAMA

Awantura w ośrodku

O tymczasowym ośrodku dla cudzoziemców w Wędrzynie stało się głośno pod koniec listopada br., kiedy to grupa około 100 migrantów wszczęła w nim awanturę. Zaczęli skandować hasła, domagając się wypuszczenia ich, szarpali za ogrodzenie.

Podczas zajścia wybite zostały szyby i zdemolowane niektóre pomieszczenia. Obcokrajowcy byli głośni i nie chcieli słuchać poleceń. Na miejsce skierowano dodatkowe siły SG oraz kilkuset funkcjonariuszy policji. Po kilku godzinach sytuacja została opanowana. Straty oszacowano na 60 tys. zł.

Zobacz także: "Wystarczy ten horror, który tam mają. My traktujemy ich po ludzku". Byliśmy z WOT na nocnym patrolu [REPORTAŻ]

Czytaj także:

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej