more_horiz
Wiadomości

"Pamiętajmy o wszystkich ofiarach". Apel prezes TK w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 17:37
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zaapelowała, by pamiętać o wszystkich ofiar stanu wojennego. - Każdy, kto ma dziś instrumenty prawne powinien z nich korzystać, aby naprawić krzywdy, które nasi rodacy naszym rodakom wyrządzili - powiedziała w poniedziałek prezes TK.
Julia Przyłębska powiedziała, że musimy pamiętać o wszystkich ofiarach stanu wojennego
Julia Przyłębska powiedziała, że musimy pamiętać o wszystkich ofiarach stanu wojennegoFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

W poniedziałek przypada 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego przez władze PRL, mającego na celu likwidację struktur opozycji demokratycznej w PRL-u i obronę reżimu komunistycznego.

- Wprowadzenie stanu wojennego było pogwałceniem praw i wolności obywatelskich. Ówczesna władza poprzez swoje działania narażała życie i zdrowie polskiego społeczeństwa. Odzierała ludzi z godności. Przerwała i zdusiła piękny Ruch "Solidarności". Uniemożliwiła budowę wolnej i suwerennej ojczyzny - oświadczyła z okazji tej rocznicy prezes Przyłębska.

Ofiary stanu wojennego

Dodała, że jako poznanianka wspomina Piotra Majchrzaka i Wojciecha Cieślewicza. - W tym roku zmarła mama Piotra, Teresa Majchrzak, która całe życie walczyła o prawdę. Szukała sprawiedliwości, której niestety nie znalazła - zaznaczyła prezes TK.

Piotr Majchrzak był uczniem poznańskiego technikum, który zmarł w maju 1982 r. w wyniku pobicia najprawdopodobniej przez funkcjonariuszy ZOMO. Śledztwo w PRL bardzo szybko umorzono. Wojciech Cieślewicz został także śmiertelnie pobity przez funkcjonariuszy ZOMO, gdy w lutym 1982 r. uczestniczył w manifestacji pod pomnikiem Ofiar Poznańskiego Czerwca. Śledztwo w PRL także umorzono "wobec niewykrycia sprawców" po trzech miesiącach.

- Pamiętajmy o wszystkich ofiarach stanu wojennego, którym życie odebrano lub zniszczono. Wszystkim winni jesteśmy pamięć i szacunek. Każdy zaś, kto ma dziś instrumenty prawne powinien z nich korzystać, aby naprawić krzywdy, które nasi rodacy naszym rodakom wyrządzili - podkreśliła prezes Przyłębska.

Jednocześnie poinformowała, że Trybunał Konstytucyjny "w geście solidarności z ofiarami stanu wojennego" zapali Światło Wolności w poniedziałek o godz. 19.30.

Krwawa historia

Posiedzenie Rady Państwa, na którym zatwierdzono przepisy dotyczące wprowadzenia stanu wojennego, rozpoczęło się po północy 13 grudnia 1981 r. Tej samej nocy odbyło się pierwsze posiedzenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), na której czele stanął gen. Jaruzelski.

Stan wojenny zawieszono 31 grudnia 1982 r., zaś zniesiony został 22 lipca 1983 r. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk.

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

Zobacz także: dr Piotr Łysakowski w Polskim Radiu 24

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem