more_horiz
Wiadomości

Polski żołnierz uciekł na Białoruś. Wiceszef MSZ: sprawa powinna być jak najszybciej wyjaśniona

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 19:07
- Martwi mnie to, tak jak martwi mnie wszystko, co bywa propagandowo wykorzystywane przez stronę białoruską. Niestety w wielu obszarach także nieodpowiedzialne zachowanie polityków opozycji daje taki przedmiot do spektaklu, który jest zręcznie wykorzystywany przez Łukaszenkę - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, komentując sprawę polskiego żołnierza, który przeszedł na Białoruś.
Polski żołnierz porzucił służbę i uciekł na Białoruś
Polski żołnierz porzucił służbę i uciekł na BiałoruśFoto: twitter.com/@MON_GOV_PL

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że sprawa żołnierza, który znalazł się na Białorusi, powinna być jak najszybciej wyjaśniona. Dodał, że zajmuje się tym już Ministerstwo Obrony Narodowej.

Szymon Szynkowski vel Sęk mówił, że martwi go, iż sprawa będzie wykorzystywana propagandowo przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Dodał, że "w wielu obszarach, także nieodpowiedzialne zachowanie polityków opozycji daje taki przedmiot do spektaklu, który jest zręcznie wykorzystywany przez Alaksandra Łukaszenkę".

Ucieczka polskiego żołnierza. Szef MON komentuje

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podjął decyzję o odwołaniu ze stanowiska przełożonych żołnierza, który znalazł się na Białorusi. Odwołani zostali dowódca baterii, dowódca plutonu i dowódca 2. dywizjonu w Węgorzewie. Decyzja została podjęta po odebraniu meldunku od dowódcy 16. Dywizji Zmechanizowanej generała dywizji Krzysztofa Radomskiego.

Wcześniej szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że żołnierz, który wczoraj zaginął, miał poważne kłopoty prawem i złożył wypowiedzenie z wojska.

W piątek media poinformowały, że polski żołnierz porzucił służbę i uciekł na Białoruś. Informacja pojawiła się po tym, gdy rano Białoruski Państwowy Komitet Graniczny (GPK), odpowiednik polskiej Straży Granicznej, poinformował, że polski żołnierz rzekomo poprosił o azyl na Białorusi.

Posłuchaj
00:18 11460881_1.mp3 Sprawa polskiego żołnierza, który zdezerterował. Wiceszef MSZ komentuje (IAR)

TYLKO U NAS | Rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska o działaniach białoruskich służb

Czytaj także:

pb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem