more_horiz
Wiadomości

"Nie szukamy wymówek, tylko rozwiązań". Premier zapowiada zerowy podatek VAT na żywność

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 16:01
"Dzięki działaniom rządu Prawa i Sprawiedliwości na forum unijnym już od 1 lutego 2022 chcemy wprowadzić zerowy VAT na żywność" - napisał premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki: od 1 lutego chcemy wprowadzić zerowy VAT na żywność
Premier Mateusz Morawiecki: od 1 lutego chcemy wprowadzić zerowy VAT na żywnośćFoto: Shutterstock/Vera Petrunina

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd chce od 1 lutego przyszłego roku wprowadzić zerowy podatek VAT na żywność.

"Dzięki działaniom rządu Prawa i Sprawiedliwości na forum unijnym już od 1 lutego 2022 chcemy wprowadzić ZEROWY VAT NA ŻYWNOŚĆ!" - napisał na Facebooku.

"Czekamy na oficjalną zgodę i procedury Komisji Europejskiej. Dzięki temu miliony polskich rodzin będą chronione w jeszcze większym stopniu przed inflacją! Nie szukamy wymówek, tylko rozwiązań!"  dodał premier polskiego rządu.

Zerowy podatek VAT na żywność miałyby zacząć obowiązywać od lutego na co najmniej pół roku. W tej sprawie został skierowany wniosek do Komisji Europejskiej. Obecne przepisy unijne nie zezwalają na zerową stawkę VAT na żywność, a jedynie na zastosowanie stawki obniżonej do 5 proc.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy tworzące rządową tarczę antyinflacyjną. Jej pierwsze elementy, w postaci obniżonej stawki akcyzy na paliwa silnikowe, obowiązują od 20 grudnia.

Od 1 stycznia paliwa zostaną wyłączone z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej, natomiast z akcyzy zostanie zwolniona energia elektryczna dla gospodarstw domowych. Niższe stawki podatku będą obowiązywać do 31 maja.

Czytaj także:

Zobacz także: Tadeusz Kościński w "Sygnałach dnia"

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem