Polska chce obniżyć podatek VAT na żywność. Znamy stanowisko KE

Komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni potwierdził pośrednio zgodę na obniżenie stawki podatku VAT na żywność w Polsce. - Komisja przyjmie do wiadomości decyzje, mimo że nie są zgodne z unijnymi przepisami - powiedział.  

2021-12-22, 13:03

Polska chce obniżyć podatek VAT na żywność. Znamy stanowisko KE
75 proc. wpływów z eksportu towarów rolno-spożywczych wygenerowała sprzedaż do krajów UE.Foto: Shutterstock/MNStudio

Obecne przepisy nie pozwalają na zerowy VAT na żywność, ale niedawno unijne kraje porozumiały się w sprawie zmian w regulacjach, by stało się to możliwe.

UE da "milczące przyzwolenie"?

Zmienione przepisy mają wejść w życie za kilka miesięcy, ale Polska chce je zastosować wcześniej. Unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni przyznał, że w tej sytuacji trudno byłoby Komisji reagować.

- Jesteśmy w momencie przejściowym. Oznacza to, że ta kwestia nie jest dopuszczona obecnie unijnymi przepisami, ale wiemy, że stanie się legalna. Dlatego dyplomatycznie mogę odpowiedzieć, że Komisja przyjmie do wiadomości decyzje mimo, że nie są zgodne z unijnymi przepisami - powiedział komisarz Gentiloni.

Obniżkę postulował polski rząd, wniosek w tej sprawie skierował do Komisji Europejskiej premier Mateusz Morawiecki. 

REKLAMA

Tańsza żywność od lutego

O tym, że wniosek władz w Warszawie ma nieformalną akceptację Brukseli mówił dziś w Programie 1. Polskiego Radia minister finansów Tadeusz Kościński.

- To na razie nieoficjalna wiadomość, ale widać, że prośba premiera Mateusza Morawieckiego została przychylnie rozpatrzona przez Komisję - powiedział minister.

Kościński zastrzegł, że "nie wie jeszcze, od jakiej dokładnie daty będą obowiązywać obniżki". - Spodziewam się, że te regulacje wejdą w życie nie wcześniej niż 1 lutego, ponieważ trzeba przerejestrować kasy fiskalne, a te zmiany na rynku wymagają trochę czasu - wyjaśnił. - Ale od 1 lutego żywność powinna być tańsza o pięć proc. - zadeklarował.

Posłuchaj

Paolo Gentiloni: jesteśmy w okresie przejściowym. Dlatego dyplomatycznie mogę odpowiedzieć, że Komisja przyjmie do wiadomości decyzje mimo, że nie są one zgodne z obecnymi przepisami (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Zobacz także: Tadeusz Kościński w "Sygnałach dnia"

kp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej