more_horiz
Wiadomości

Boże Narodzenie na granicy. Tak święta spędza 2,5 tys. żołnierzy WOT

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 14:59
Jak poinformował płk Marek Pietrzak, w czasie świąt Bożego Narodzenia 2,5 tys. żołnierzy WOT będzie realizowało różne zadania na granicy. Ich rolą będzie m.in. patrol terenów, doświetlanie odcinków czy wsparcie personelu medycznego w szpitalach.
Święta Bożego Narodzenia na granicy. O bezpieczeństwo zadba 2,5 tys. żołnierzy WOT
Święta Bożego Narodzenia na granicy. O bezpieczeństwo zadba 2,5 tys. żołnierzy WOTFoto: Twitter.com/@terytorialsi

"Od początku września Wojsko Obrony Terytorialnej prowadzi operację pod kryptonimem »Silne Wsparcie«, w jej ramach żołnierze realizują zadania bezpośredniej ochrony granicy na korzyść Straży Granicznej, patrolują pieszo, konno i pojazdami odcinki granicy na wysokości rzeki Bug, wystawiają punkty kontrolne i posterunki obserwacyjne, doświetlają odcinki granicy, wystawiają też patrole w głębi strefy nadgranicznej" - napisano w komunikacie prasowym WOT.

Pułkownik Marek Pietrzak przypomniał, że mieszkańcy strefy nadgranicznej mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje na całodobową linię, która jest czynna pod numerem telefonu 800-100-115.

Żołnierze WOT dbają o bezpieczeństwo

- Do tej pory żołnierze WOT przeprowadzili blisko 6 tys. patroli pieszych, zmotoryzowanych oraz konnych. Na rzece Bug przeprowadzono ponad 700 patroli wodnych. Grupy Rozpoznania Obrazowego WOT dysponujące bezzałogowcami rozpoznawczymi zapewniają ciągły monitoring sytuacji w strefie nadgranicznej i w bezpośredniej bliskości granicy po stronie białoruskiej. Bezzałogowce WOT wykonały ponad 300 lotów (85 proc. w warunkach nocnych) - wyliczył rzecznik.

- Jednocześnie w całej Polsce żołnierze WOT prowadzą działania w ramach operacji pk. "Trwała Odporność". Jej celem jest wsparcie państwa, systemu opieki zdrowotnej i samorządów w walce z pandemią koronawirusa - dodał.

Sytuacja na granicy

W sobotę rano Straż Graniczna poinformowała, że ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 69 osób.

Od początku roku funkcjonariusze SG zanotowali prawie 40 tys. incydentów na granicy z Białorusią. W listopadzie było to 8,9 tys., w październiku - 17,5 tys., we wrześniu - 7,7 tys., zaś w sierpniu - 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie graniczącym z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Posłuchaj
00:22 11471710_1 (1).mp3 Płk Marek Pietrzak o nowej taktyce Wojsk Obrony Terytorialnej (IAR) 

Zobacz także: "Wystarczy ten horror, który tam mają. My traktujemy ich po ludzku". Byliśmy z WOT na nocnym patrolu [REPORTAŻ]

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem