Wigilia na służbie w obronie granic. Ppłk Bech: spędzamy ją w wojskowej rodzinie

2021-12-25, 09:58

Wigilia na służbie w obronie granic. Ppłk Bech: spędzamy ją w wojskowej rodzinie
Żołnierze pełniący służbę na granicy uczestniczyli m.in. w polowych pasterkach. Foto: Twitter/@MON_GOV_PL

- Wigilijny wieczór jest w naszej tradycji szczególną chwilą, ale my w naszej wojskowej rodzinie spędzamy je razem - powiedział w Polskim Radiu 24 ppłk Dominik Bech, dowódca wysuniętego punktu kierowania zgrupowania zadaniowego "Biała" w Terespolu. - W asyście kapelanów odbyły się wieczerze wigilijne, w pododdziałach, grupach zawodowych. Żołnierze, z ludźmi, z którymi na co dzień współpracują na służbie, podzielili się opłatkami i spędzili ten szczególny czas - wskazał. 

Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 69 osób - poinformowała w sobotę Straż Graniczna. SG podała, że na odcinku ochranianym przez placówką Straży Granicznej w Czeremsze grupa 10 cudzoziemców próbowała przedostać się na terytorium Polski. "Osoby wycofały się w głąb Białorusi" - dodała Straż Graniczna we wpisie na Twitterze. Strażnikom Granicznym pomagają żołnierze w liczbie - jak informuje MON kilkunastu tysięcy. 

- Aktualnie sytuacja na granicy się ustabilizowała - powiedział w Polskim Radiu 24 ppłk Dominik Bech, dowódca wysuniętego punktu kierowania zgrupowania zadaniowego "Biała" w Terespolu. - Nasycenie naszych wojsk, które zostały skierowane do prowadzenia operacji na wschodzie Lubelszczyzny jest wystarczające, jak również przyjęta taktyka pozwala nam skutecznie realizować zadania na granicy i eliminować incydenty, z którymi się spotykamy - dodał. 

Święta na służbie na granicy

Pytany, jak żołnierze spędzają święta Bożego Narodzenia na granicy, gość "Cafe Armia" wskazał, że "wigilijny wieczór jest w naszej tradycji szczególną chwilą, ale my w naszej wojskowej rodzinie spędzamy je razem". - W asyście kapelanów odbyły się wieczerze wigilijne, w pododdziałach, grupach zawodowych. Żołnierze, z ludźmi, z którymi na co dzień współpracują na służbie, podzielili się opłatkami i spędzili ten szczególny czas - powiedział. 

Rozmówca Agnieszki Drążkiewicz przyznał, że jego żołnierze nie spodziewali się, że przyjdzie im bronić granicy, ale "mieli doświadczenia, bo pełnili służbę podczas operacji uszczelniania tej samej granicy przy pierwszej fali pandemii COVID-19". - Doświadczenia i wnioski wyciągnięte wtedy pozwoliły nam się przygotować do tej operacji i skutecznie ją prowadzić - ocenił ppłk Dominiki Bech.

Posłuchaj

Ppłk Dominik Bek, dowódca wysuniętego punktu kierowania zgrupowania zadaniowego "Biała" w Terespolu o realiach pracy żołnierzy na granicy Polski ("Cafe Armia"/ Pr24) 19:04
+
Dodaj do playlisty

Więcej o tym, jak wygląda praca żołnierzy na granicy - w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Cafe Armia"

Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: ppłk Dominik Bech (dowódca wysuniętego punktu kierowania zgrupowania zadaniowego "Biała" w Terespolu)

Data emisji: 25.12.2021

Godzina emisji: 8.35


mbl


Polecane

Wróć do strony głównej