Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Wspomnienie św. Szczepana, pierwszego męczennika
W drugi dzień świąt Narodzenia Pańskiego Kościół katolicki tradycyjnie wspomina św. Szczepana, diakona i pierwszego męczennika. - Według Dziejów Apostolskich Szczepan "pełen łaski i mocy Ducha Świętego" głosił Ewangelię z mądrością, której nikt nie mógł się przeciwstawić - zaznacza proboszcz Archikatedry Warszawskiej ksiądz prałat Bogdan Bartołd.
2021-12-26, 08:23
- W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia umiera święty Szczepan, pierwszy męczennik, dlatego że miłość kosztuje. Miłość to jest ofiara. Oczywiście przeżywamy święta Bożego Narodzenia, ale też patrzymy na całość tego, co się wydarzyło. Najpiękniejsza miłość objawiła się na krzyżu. Święty Szczepan jest męczennikiem, świętym, który pokazuje nam, że miłość to ofiara oraz że są takie sytuacje, gdzie wierność Ewangelii, wierność Chrystusowi jest tak wielka, że oddaje się za nią życie - podkreślił proboszcz Archikatedry Warszawskiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.
"W św. Szczepanie dokonuje się Boże Narodzenie"
Zrozumieć męczeństwo i poświęcenie może ten, który widzi więcej i dalej niż życie ziemskie - podkreślił ks. prałat Bogdan Bartołd. - Odchodzenie św. Szczepana było niesamowite. On modlił się za swoich prześladowców: "Widzę niebo otwarte i Syna Człowieczego stojącego po prawicy Boga. Panie Jezu, przyjmij ducha mego. Panie, nie licz im tego grzechu". Został przyjęty - wyjaśniał ksiądz Bartołd i dodał: "Jesteśmy zaproszeni do tego, by dawać świadectwo, że jest Bóg, że Go kochamy oraz że liczy się miłość i prawda, bo tylko prawda nas wyzwoli" - zaznaczył duszpasterz.
O świętym Szczepanie mówił Informacyjnej Agencji Radiowej także ks. dr Bartosz Pikul, proboszcz bazyliki św. Krzyża w Warszawie. - Jest to człowiek, w którym dokonuje się Boże Narodzenie - mówił kapłan. - W pierwszym dniu Chrystus rodzi się dla nas, schodzi na ziemię, by dać się poznać, to drugiego dnia mamy inne narodzenie, my rodzimy się dla Boga, Szczepan wschodzi do królestwa bożego - ostatecznego celu każdego z nas - zaznaczył.
Posłuchaj
Posłuchaj
- Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne. Alfabet Bożego Narodzenia
- Nietrafione prezenty świąteczne. Sprawdź, kiedy i jak można je zwrócić
Męczeństwo św. Szczepana
Posłuchaj
Szczepan był jednym z siedmiu diakonów młodego Kościoła, wybranym do sprawowania opieki nad wdowami i ubogimi. O jego losach czytamy w Dziejach Apostolskich. Gorliwością głoszenia Ewangelii, czynieniem znaków i cudów naraził się starszyźnie żydowskiej. Żydzi nie mogli w dyskusji sprostać mądrości i duchowi, z którego natchnienia przemawiał. Został oskarżony przez Sanhedryn za występowanie przeciw Prawu i Świątyni. Publicznie wyznał Chrystusa, za co został ukamienowany. Dziś jest określany mianem Protomartyr - pierwszy męczennik.
Powiązany Artykuł
Świąteczne życzenia od pary prezydenckiej. "Niech Boże Dziecię błogosławi naszą ojczyznę"
Grób św. Szczepana odkryto w 415 roku. Na miejscu odnalezienia ciała biskup Jerozolimy, Jan, wystawił murowaną bazylikę, drugą zbudował w miejscu, gdzie według podania, Szczepan miał być ukamienowany. Święty Szczepan jest patronem diecezji wiedeńskiej, kamieniarzy, kucharzy oraz tkaczy. W ikonografii atrybutami św. Szczepana są: księga Ewangelii, kamienie na księdze lub w jego rękach oraz gałązka palmowa.
Posłuchaj
jmo
REKLAMA