Zmiany w rekrutacji do szkół i przedszkoli. Nowe zasady już obowiązują
Wprowadzono nowe przepisy dotyczące rekrutacji do szkół i przedszkoli. Zmieniono m.in. sposób punktowania poszczególnych kryteriów branych pod uwagę przy przyjmowaniu dzieci do placówek. Ministerstwo Edukacji zaktualizowało również zasady dotyczące składu komisji rekrutacyjnej.
2025-04-24, 11:42
Nowe zasady rekrutacji do przedszkoli i szkół. Ministerstwo wprowadza zmiany
Ministra Edukacji podpisała nowe rozporządzenie regulujące zasady przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek oświatowych i centrów. W dokumencie określono szczegółowy sposób przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów rekrutacyjnych m.in. sposób ustalania punktacji w przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia odpowiednio do egzaminu ósmoklasisty lub do danego przedmiotu objętego egzaminem ósmoklasisty, skład i szczegółowe zadania komisji rekrutacyjnej oraz szczegółowy tryb przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego.
Przeliczanie na punkty poszczególnych kryteriów
Zgodnie z przepisami, w przypadku przeliczania na punkty wyników egzaminu ósmoklasisty przedstawiony w procentach wynik z języka polskiego i matematyki - mnoży się przez 0,35, a z j. obcego nowożytnego - mnoży się przez 0,3. W przypadku przeliczania na punkty ocen z zajęć edukacyjnych wymienionych odpowiednio na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, świadectwie promocyjnym do klasy VII szkoły podstawowej lub świadectwie ukończenia branżowej szkoły I stopnia, za oceny wyrażone w stopniu: celującym - przyznaje się po 18 punktów, bardzo dobrym - po 17 punktów, dobrym - po 14 punktów, dostatecznym - po 8 punktów, a dopuszczającym - po 2 punkty.
Za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem, świadectwo promocyjne do klasy VII szkoły podstawowej z wyróżnieniem lub świadectwo ukończenia branżowej szkoły I stopnia z wyróżnieniem - przyznaje się 7 punktów. Rozporządzenie określa też m.in., ile punktów przyznaje się za uzyskanie tytułu finalisty lub laureata w różnych konkursach, a także za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu.
Skład komisji rekrutacyjnej. Kto może oceniać kandydatów?
Zgodnie z nowymi przepisami, komisja przeprowadzająca postępowanie rekrutacyjne musi składać się z co najmniej trzech nauczycieli zatrudnionych w danej placówce. Dotyczy to zarówno przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, jak i szkół, placówek zapewniających opiekę uczniom uczącym się poza miejscem zamieszkania, a także centrów organizujących kwalifikacyjne kursy zawodowe, kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych czy zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia.
REKLAMA
Jeśli zaś chodzi o inną formę wychowania przedszkolnego, to w skład komisji wchodzi co najmniej troje nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu lub szkole podstawowej prowadzonych przez organ prowadzący także szkołę, placówkę lub centrum. Jeżeli w przedszkolu, szkole, w tym szkole podstawowej, placówce lub centrum jest zatrudnionych mniej niż troje nauczycieli, skład komisji uzupełnia się o przedstawicieli lub przedstawiciela organu prowadzącego.
W skład komisji nie mogą wchodzić: dyrektor przedszkola, szkoły, w tym szkoły podstawowej, placówki lub centrum, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną – osoba kierująca tą inną formą wychowania przedszkolnego, w której działa komisja albo osoba upoważniona przez organ prowadzący. Ponadto, nie może to być osoba, której dziecko uczestniczy w postępowaniu rekrutacyjnym.
Do zadań komisji należy m.in. sporządzenie list kandydatów w kolejności alfabetycznej oraz zapewnienie warunków umożliwiających przeprowadzenie sprawdzianu uzdolnień kierunkowych, prób sprawności fizycznej, sprawdzianu predyspozycji językowych, kompetencji językowych czy uzdolnień lub predyspozycji przydatnych w danym zawodzie.
Czytaj także:
- Matura 2025 będzie łatwiejsza? Szef CKE zdradza planowane zmiany
- Harmonogram matur 2025: daty, godziny, przedmioty. Pełna lista egzaminów
- MEN szykuje rewolucję w szkole. "Doszło do pomieszania pojęć"
Źródło: PAP/pm
REKLAMA
REKLAMA