MEN bierze się za prywatne szkoły i przedszkola. Koniec eldorado?

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce uporządkować zasady finansowania niepublicznych placówek oświatowych. Jak ustalił "Dziennik Gazeta Prawna", resort planuje ujednolicenie systemu w całym kraju.

2025-02-10, 07:43

MEN bierze się za prywatne szkoły i przedszkola. Koniec eldorado?
MEN chce ujednolicenia systemu finansowania niepublicznych placówek. Foto: Filip Naumienko/REPORTER

Kontrowersje wokół dotowania prywatnych placówek oświatowych

Samorządowcy postulują całkowite wycofanie dotacji dla prywatnych szkół i przedszkoli, argumentując, że placówki te i tak pobierają czesne od rodziców. Proponują również, aby w przypadku niewystarczających środków na finansowanie własnych wydatków oświatowych mogli zrezygnować z dotowania niepublicznych placówek.

Jeśli ten pomysł nie zostanie zaakceptowany, samorządowcy proponują ujednolicenie wysokości dotacji na uczniów szkół prywatnych w całym kraju, do czego przychyla się resort edukacji. Tymczasem przedstawiciele placówek niepublicznych domagają się transparentnego i rzetelnego naliczania środków na edukację prywatną.

Niż demograficzny i jego wpływ na szkoły

Samorządowcy podkreślają, że zmiany są konieczne ze względu na niż demograficzny. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", dane GUS wskazują, że w 2023 roku do przedszkoli zapisano 350 tys. trzylatków, czyli o ponad 20 tys. mniej niż rok wcześniej. Natomiast do pierwszej klasy szkoły podstawowej trafiło niemal 400 tys. siedmiolatków. Choć to niewielki wzrost w porównaniu z ostatnimi latami, wciąż oznacza znaczący spadek w porównaniu do danych z lat 2015–2017.

Źródło: PolskieRadio24.pl/Dziennik Gazeta Prawna/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej