Ferie jesienne w Polsce. MEN odpowiada, trwają analizy "zmęczenia uczniów"

Ferie jesienne na pewno nie zostaną wprowadzone w roku szkolnym 2025/26. Pojawił się jednak pomysł, aby w przyszłości wprowadzić taką przerwę od szkoły na przełomie października i listopada. Pomysł nie wyszedł jednak z ministerstwa edukacji. Jakie jest stanowisko MEN w tej sprawie?

2025-02-08, 11:22

Ferie jesienne w Polsce. MEN odpowiada, trwają analizy "zmęczenia uczniów"
MEN nie prowadzi prac nad wprowadzeniem ferii jesiennych.Foto: Wojciech Olkusnik/East News

Ferie jesienne? MEN odpowiada

Ferie jesienne nie byłyby tak długie jak zimowa przerwa od nauki. Pomysł zakłada wprowadzenie pięciu dni wolnego na przełomie października i listopada, w okolicach Wszystkich Świętych. 

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapytane przez Interię, czy rozważa wprowadzenie dodatkowych dni wolnych od szkoły jesienią, odpowiedziało, że "takie prace obecnie nie są prowadzone". MEN nie podało więcej szczegółów, więc nie wiadomo, czy rozważa reorganizację roku szkolnego w przyszłości, aby znalazło się miejsce dla ferii jesiennych. 

Portal dowiedział się natomiast, że resort zna różne postulaty dotyczące zmian w organizacji ferii i że "pochylają się nad nimi eksperci z Instytutu Badań Edukacyjnych - Państwowego Instytutu Badawczego (IBE-PIB)". 

Instytut sprawdza, czy uczniowie i nauczyciele rzeczywiście są przemęczeni, co jest podawane jako argument za wprowadzeniem ferii jesiennych. - Takie analizy pojawią się w naszych opracowaniach regularnie i oczywiście muszą być aktualizowane - powiedział Interii rzecznik IBE-PIB Kamil Szwarbuła. MEN otrzyma na ten temat rekomendacje po przeprowadzeniu analiz.

REKLAMA

Zmiana w szkołach. Ferie zimowe tylko w trzech turach

Na razie MEN wprowadził zmianę w kalendarzu ferii zimowych. W 2025 roku po raz ostatni odbędą się w czterech turach. Od 2026 roku nastąpi podział na trzy tury, przez co skróci się zimowy okres wypoczynkowy.

Ferie zimowe 2026. Będą trzy terminy:

  • 19 stycznia - 1 lutego 2026: mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie;
  • 2 lutego - 15 lutego 2026: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie;
  • 16 lutego - 1 marca 2026: podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie.

Źródło: PolskieRadio24.pl/Interia.pl/ak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej