Koronawirus wciąż jest z nami. Przypominamy najważniejsze obostrzenia sanitarne

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza - w ciągu ostatniej doby w Polsce potwierdzono 15 571 nowych przypadków COVID-19. Padł także rekord czwartej fali pandemii - zmarły 794 osoby. Aby ułatwić ochronę i dbanie o zdrowie swoje i bliskich, przypominamy najważniejsze i aktualnie obowiązujące restrykcje covidowe w Polsce.

2021-12-29, 10:17

Koronawirus wciąż jest z nami. Przypominamy najważniejsze obostrzenia sanitarne
W całym kraju obowiązują obostrzenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa. Foto: Ulza/Shutterstock

W całym kraju obowiązują obostrzenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa. Warto zaznaczyć, że do limitów nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Warunkiem jest okazanie przez nie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu. W przypadku nieokazania wskazanych dokumentów przedsiębiorcy mają prawo odmówić obsługi.

Sport i rekreacja

W siłowniach, klubach fitness i solariach może przebywać maksymalnie 1 osoba na 15 m2.

Z basenów, aquaparków i zamkniętych obiektów sportowych można korzystać przy zachowaniu maks. 30 proc. obłożenia. Publiczności udostępnia się nie więcej niż 30 proc. liczby miejsc. Podczas zajęć i wydarzeń sportowych poza obiektami sportowymi obowiązuje limit do 250 osób.

W hotelach obowiązuje limit gości - maks. 30 proc. obłożenia. Podobnie jest w lokalach gastronomicznych. Dodatkowo obowiązuje w nich również dystans między stolikami - zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

REKLAMA

Salony fryzjerskie i kosmetyczne są otwarte i mogą działać w ścisłym reżimie sanitarnym.

Kultura i rozrywka

W muzeach i galeriach sztuki obowiązuje limit - 1 os. na 15 m2. W kinach nie można przekroczyć 30 proc. obłożenia. Nie można tam także spożywać posiłków ani napojów.

Kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca do tańczenia pozostają zamknięte. Wyjątkiem będzie okres od 31 grudnia do 1 stycznia, w trakcie którego będzie obowiązywał limit maksymalnie 100 osób oraz wymagane będzie przestrzeganie ścisłego reżimu sanitarnego.

Edukacja i religia

Od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. nauka w szkołach jest prowadzona w sposób zdalny. Jak powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, "w chwili obecnej na 100 proc. dzieci wrócą do nauki stacjonarnej w szkołach 10 stycznia".

REKLAMA

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit - maksimum 30 proc. obłożenia.

Transport i handel

W środkach transportu publicznego dopuszczalnym limitem jest 100 proc. obłożenia. Należy pamiętać o zasłonięciu twarzy maseczką.

W galeriach handlowych, sklepach meblowych i budowlanych może przebywać maksymalnie 1 os. na 15 m2.

Granice i ruch międzynarodowy

Od 30 listopada do 10 stycznia obowiązuje zakaz lotów z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe.

REKLAMA

Od 15 grudnia osoby przylatujące spoza strefy Schengen muszą mieć test na COVID-19, wykonany w ciągu 24 godzin przed przekroczeniem granicy, licząc od momentu otrzymania wyniku testu.

Aktualne dane

- Jeśli mówimy o czwartej fali pandemii, którą wywołał wariant delta, wyniki pozują, że jesteśmy na krzywej opadającej. Dzisiaj (w środę - red.) mamy 15 571 nowych przypadków. Tydzień do tygodnia to spadek o ponad 13 proc. - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W ciągu ostatniej doby odnotowano 794 zgony chorych na COVID-19 - jest to najwyższy wynik podczas czwartej fali pandemii. 600 osób z tej grupy było niezaszczepionych przeciw koronawirusowi.

Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 281,6 mln ludzi na świecie, a ponad 5,4 mln zainfekowanych zmarło; wykonano ponad 9 mld szczepień przeciw COVID-19.

REKLAMA

Rozwój pandemii

Waldemar Kraska skomentował prognozy dotyczące rozwoju pandemii. - Spotykamy się z ekspertami, którzy zajmują się prognozowaniem tej piątej fali. Powiem szczerze, przy żadnej fali nie było aż tak dużych rozbieżności, jeśli chodzi o te prognozy - powiedział wiceminister.

Jak dodał, piąta fala - niezależnie od scenariuszy dotyczących dobowych nowych zakażeń i zgonów - spodziewana jest albo w drugiej połowie stycznia, albo na koniec stycznia.

Zobacz także: Waldemar Kraska w Programie 3 Polskiego Radia

Czytaj więcej: 

ng/IAR/PAP/gov.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej