more_horiz
Wiadomości

Piotr Gliński: poprzez twórczość Norwida możemy interpretować świat współczesny

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 12:03
Podczas gali podsumowującej konkursy nt. życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że "Norwid jest niebywale mądry, był także filozofem". Dodał, że "z tej mądrości i jego wspaniałej twórczości możemy także czerpać, gdy chcemy interpretować czasy współczesne". 
Piotr Gliński: Rok Norwidowski był trudny
Piotr Gliński: Rok Norwidowski był trudnyFoto: twitter.com/Ministerstwo Kultury i Sportu

Piotr Gliński podkreślił, że "Rok Norwidowski był trudny, ponieważ był pandemiczny, ale myślę, że jednak był udany". Szef MKiDN wskazał, że w jego trakcie zostało zorganizowanych wiele wydarzeń, które "przypominają o wielkim polskim wieszczu, może najbardziej współczesnym i najbardziej profetycznym, a także trudnym".

- Norwid jest niebywale mądry, był także filozofem. Z tej mądrości i jego wspaniałej twórczości możemy także czerpać, gdy chcemy interpretować czasy współczesne - wyjaśnił Piotr Gliński. Jak dodał, "jest to piękne zadanie dla pedagogów i naszych szkół, tam, gdzie mamy kontakt z młodzieżą". - Te konkursy mają za zadanie poprzez Norwida interpretować świat współczesny - wskazał.

Szef MKiDN zwrócił uwagę na to, że "Norwid, mimo tego, że był taki współczesny i był ostrym recenzentem spraw polskich, jednak zawsze dwie wartości były dla niego najważniejsze ojczyzna i chrześcijaństwo". 

Piotr Gliński podczas uroczystości przypomniał, że w Roku Norwida odbyła się prapremiera pierwszej opery powstałej w oparciu o zapomniane misterium "Wanda", a także przypomniał koncert, który odbył się w Teatrze Narodowym w Warszawie. - Udało się również powołać wielką i ważną instytucję narodową, która będzie niosła idee Norwida w przyszłość, czyli Muzeum Cypriana Norwida w pałacu w Dębinkach na Mazowszu, gdzie Norwid wychowywał się po utracie matki - podkreślił Piotr Gliński.

Czytaj więcej: 

Zobacz także: Koncert "Norwid. Od.Nowa"

nj

Zobacz także

Zobacz także