Piotr Gliński podkreślił, że "Rok Norwidowski był trudny, ponieważ był pandemiczny, ale myślę, że jednak był udany". Szef MKiDN wskazał, że w jego trakcie zostało zorganizowanych wiele wydarzeń, które "przypominają o wielkim polskim wieszczu, może najbardziej współczesnym i najbardziej profetycznym, a także trudnym".
- Norwid jest niebywale mądry, był także filozofem. Z tej mądrości i jego wspaniałej twórczości możemy także czerpać, gdy chcemy interpretować czasy współczesne - wyjaśnił Piotr Gliński. Jak dodał, "jest to piękne zadanie dla pedagogów i naszych szkół, tam, gdzie mamy kontakt z młodzieżą". - Te konkursy mają za zadanie poprzez Norwida interpretować świat współczesny - wskazał.
Szef MKiDN zwrócił uwagę na to, że "Norwid, mimo tego, że był taki współczesny i był ostrym recenzentem spraw polskich, jednak zawsze dwie wartości były dla niego najważniejsze ojczyzna i chrześcijaństwo".
Piotr Gliński podczas uroczystości przypomniał, że w Roku Norwida odbyła się prapremiera pierwszej opery powstałej w oparciu o zapomniane misterium "Wanda", a także przypomniał koncert, który odbył się w Teatrze Narodowym w Warszawie. - Udało się również powołać wielką i ważną instytucję narodową, która będzie niosła idee Norwida w przyszłość, czyli Muzeum Cypriana Norwida w pałacu w Dębinkach na Mazowszu, gdzie Norwid wychowywał się po utracie matki - podkreślił Piotr Gliński.
Czytaj więcej:
Zobacz także: Koncert "Norwid. Od.Nowa"
nj