more_horiz
Wiadomości

Prognoza pogody na czwartek. IMGW zapowiada roztopy i ostrzega przed mgłami

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 06:41
Zmienia się pogoda w Polsce. Stopniowo żegnamy zimową aurę i wyczekujemy nadchodzącej odwilży. W czwartek zachmurzenie będzie duże z niewielkimi lokalnymi przejaśnieniami i opadami deszczu - przekazał dyżurny synoptyk IMGW Szymon Ogórek.
Synoptycy wieszcząpochmurny, deszczowy, miejscami mglisty dzień
Synoptycy wieszczą pochmurny, deszczowy, miejscami mglisty dzieńFoto: arthurgphotography/Shutterstock

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wschodnia i częściowo Zachodnia Europa znajduje się w zasięgu wyżów. Pozostały obszar kontynentu jest pod wpływem ośrodków niżowych znad Atlantyku i Skandynawii oraz znad Morza Egejskiego. Polska jest pod wpływem wypełniającego się niżu, którego ośrodek przemieszcza się znad Morza Północnego nad Skandynawię. Nad obszarem kraju przemieszczać będą się fronty okluzji. Z zachodu zaczyna napływać ciepłe powietrze polarne morskie.

Prognoza pogody. IMGW: temperatury od 0 do 10 st. C

W czwartek w kraju zachmurzenie na ogół duże. Miejscami opady deszczu i mżawki, na wschodzie gdzieniegdzie marznące, powodujące gołoledź. Lokalnie głównie przed południem mgła ograniczająca widzialność do 100 m. Temperatura maksymalna od 0 st. na północnym wschodzie, około 5 st. w centrum do 10 st. na zachodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W Sudetach wiatr dość silny i silny od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 80 km/h, zachodni.

- Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie, tam od 0 do 1 st. C na plusie. W centrum kraju spodziewamy się około 3 st. C, podobnie będzie na południu kraju. Mroźne powietrze przesunie się bardzo powoli na wschód i będzie się robić coraz cieplej - powiedział Szymon Ogórek, dyżurny synoptyk IMGW.

Na północnym wschodzie i w Karpatach prognozowane są słabe opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu. Na pozostałym obszarze deszcz. W rejonach podgórskich Karpat możliwe są roztopy. - Przejaśnienia możliwe są w południowej części Polski, tam opady deszczu w ciągu dnia będą stopniowo zanikać - dodał synoptyk.

Uwaga na mgły

Do godzin popołudniowych utrzymają się też gęste mgły, które będą zanikać wraz z upływem dnia. Stopniowo będzie wzmagał się wiatr.

W czwartek w Warszawie zachmurzenie duże. Słabe opady deszczu lub mżawki. Możliwa mgła ograniczająca widzialność do 200 m, głównie przed południem i wieczorem. Temperatura maksymalna około 3 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1000 hPa i będzie spadać.

>>>WIĘCEJ INFORMACJI O POGODZIE I WARUNKACH NA DROGACH ZNAJDZIESZ W SERWISIE POLSKIEGO RADIA KIEROWCÓW<<<

Pogoda w nocy i w piątek

W nocy zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, na krańcach wschodnich możliwy deszcz marznący, powodujący gołoledź. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 100 m. Temperatura minimalna od około 0 st. na krańcach wschodnich, 4 st. w centrum do 8 st. na zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, nad morzem w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich. W Tatrach może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

W piątek zachmurzenie przeważnie duże. Okresami opady deszczu. Rano lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od 4 st. na północnym wschodzie, około 10 st. w centrum do 12 st. na zachodnie kraju. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami porywisty, nad morzem w porywach do 75 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 90 km/h, z kierunków zachodnich.

W Warszawie w nocy zachmurzenie całkowite i opady deszczu. Możliwe mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna około 2 st., wystąpi w pierwszej połowie nocy. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W piątek w stolicy zachmurzenie przeważnie duże i opady deszczu. Temperatura maksymalna 9 st. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem