more_horiz
Wiadomości

"Ponad 400 miejsc w Polsce". Jacek Ozdoba o porzuconych odpadach niebezpiecznych

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 07:44
"Wielka inwentaryzacja" - tak wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba nazywa kontrolę, którą przeprowadziło ostatnio Ministerstwo Klimatu i Środowiska w celu ustalenia, ile w Polsce jest miejsc, gdzie znajdują się porzucone odpady niebezpieczne. - Zlokalizowaliśmy 400 takich miejsc - powiedział czwartkowej "Gazecie Polskiej Codziennie" Ozdoba.
Jacek Ozdoba zapowiada walkę z nielegalnymi składowiskami odpadów
Jacek Ozdoba zapowiada walkę z nielegalnymi składowiskami odpadówFoto: MOHAMED ABDULRAHEEM/Shutterstock.com

Jacek Ozdoba podkreślił, że teraz przyszła pora na nadrobienie wieloletnich zaniedbań w kwestii utylizacji niebezpiecznych odpadów. Zapytany o koszt takiej akcji, stwierdził, że trudno określić dokładną sumę. - Ale z pewnością będzie to kwota sięgająca wielu miliardów złotych - powiedział "GPC".

Symboliczne kary za porzucanie niebezpiecznych odpadów

Ozdoba dodał, że do tej pory kary dla firm, które dopuszczały się tego procederu były symboliczne. - Mam wrażenie, że również sądy nie traktowały przestępstw środowiskowych należycie poważnie - ocenił.

- Przestępcy z tytułu orzekanych kar nawiązek przez 10 lat wpłacili tylko 1 mln zł w skali kraju. W 2014 r. było to... 1500 zł - wskazał Jacek Ozdoba. Zapowiedział zmiany w prawie i podniesienie dolnych i górnych wymiarów kar za przestępstwa środowiskowe.

"Wielka rewolucja" w prawie

Wiceszef resortu klimatu i środowiska zapowiedział też "wielką rewolucję", która będzie polegać na tym, że w prawie dotyczącym podmiotów zbiorowych dodana zostanie możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności takiego podmiotu.

- To oznacza, że będzie możliwość wyegzekwowania od niego nawet 5 mln zł na poczet kar - zauważył. Ozdoba dodał, że kary mają być też bardziej dotkliwe dla osób indywidualnych.

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem