X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Śledztwo dot. Joanny Muchy. Prokuratura stawia zarzuty b. urzędniczkom Ministerstwa Sportu

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 10:08
Zarzuty dla dwóch kolejnych osób w śledztwie dotyczącym byłej minister sportu, poseł Joanny Muchy, wobec której prokuratura zawnioskowała o uchylenie immunitetu. Zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie usłyszała b. naczelnik wydziału księgowości Małgorzata K., oraz b. główna księgowa resortu Anna P.
Śledztwo ws. Joanny Muchy dotyczy strat poniesionych przez państwo przy okazji koncertu Madonny na Stadionie Narodowym w 2012 roku
Śledztwo ws. Joanny Muchy dotyczy strat poniesionych przez państwo przy okazji koncertu Madonny na Stadionie Narodowym w 2012 rokuFoto: Marcin Banaszkiewicz / FotoNews / Forum

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz poinformowała, że w postępowaniu prowadzonym przeciwko byłej minister sportu zarzuty usłyszały kolejne dwie osoby.

Zarzuty dla urzędniczek z ministerstwa

- Małgorzacie K., b. naczelnik wydziału księgowości przedstawiono zarzut przekroczenia uprawnień do dysponowania środkami rezerwy celowej zgodnie z przeznaczeniem i niedopełnienia obowiązków z tytułu nadzoru poprzez zatwierdzenie do wypłaty środków z rezerwy celowej na potrzeby związane z kosztami organizacji koncertu Madonny na Stadionie Narodowym w Warszawie, w sytuacji gdy było to prawnie niedopuszczalne, czym działała na szkodę interesu publicznego - przekazała prokurator Aleksandra Skrzyniarz.

Koleją osobą, która usłyszała w prokuraturze zarzuty jest b. główna księgowa resortu Anna P. - Kobieta usłyszała zarzuty niedopełnienia obowiązków poprzez potwierdzenie zabezpieczenia środków na potrzeby związane z organizacją koncertu Madonny na Stadionie Narodowym w Warszawie, w sytuacji gdy było to prawnie niedopuszczalne, jak również przekroczenia uprawnień do dysponowania środkami rezerwy celowej poprzez zatwierdzenie do wypłaty wskazanych środków - dodała Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Jak ustaliła nieoficjalnie PAP zarzuty dotyczą zakupu praw marketingowych związanych z organizacją koncertu, który nie był objęty zakresem działalności ministerstwa sportu i turystyki, a którego koszt wyniósł około 6 milionów złotych.

Sprawa dot. urzędowania Joanny Muchy w Ministerstwie Sportu

W połowie czerwca prokuratura zawnioskowała o uchylenie immunitetu posłanki Polski 2050 Joanny Muchy. Jak wtedy informowała prokuratura, warszawscy śledczy chcieli przedstawić posłance zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych w czasie, kiedy sprawowała funkcję ministra sportu i turystyki. Według prokuratury rezultatem jej działań była utrata przez Skarb Państwa co najmniej 4,7 mln w związku z organizacją koncertu Madonny na Stadionie Narodowym w Warszawie w 2012 r.

- Jako minister sportu Joanna Mucha zatwierdziła wypłatę na organizację koncertu ponad 5,9 mln zł z rezerwy celowej resortu, mimo że były to środki przeznaczone na upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz zadania związane z mistrzostwami Europy w piłce nożnej Euro 2012. Podjęła taką decyzję, choć zgodnie z prawem środki z rezerwy celowej mogły być wydane wyłącznie na cel określony w rezerwie, a do kompetencji Ministra Sportu i Turystyki nie należało organizowanie koncertów muzyki rozrywkowej - wskazywała wtedy prokuratura.

Śledczy zwrócili też uwagę, że Mucha wyraziła zgodę, aby Narodowe Centrum Sportu użyczyło prywatnej firmie pomieszczenia i powierzchnię Stadionu Narodowego na potrzeby koncertu Madonny.

Czytaj również:

Ustalenia śledczych zgodne z wnioskami NIK

Zdaniem prokuratury Mucha zrobiła to, mimo że Centrum nie mogło prowadzić działalności innej niż związana z mistrzostwami w piłce nożnej ani nie zarządzało Stadionem po Euro 2012. Śledczy podkreślili przy tym, że na prawną niedopuszczalność użyczenia Stadionu przez Centrum zwracali uwagę dyrektorzy Biura Prawnego i Biura ds. Euro 2012 w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Ich zdaniem Mucha zignorowała ich zastrzeżenia.

Z ustaleń śledczych wynika, że działania byłej minister doprowadziły do wyrządzenia Skarbowi Państwa ponad 4,7 mln zł szkody. Jak wskazują prokuratorzy, ta suma to różnica wydatków poniesionych na organizację koncertu i dochodów uzyskanych z niego przez budżet państwa.

Prokuratura zauważyła też, że na rażące nieprawidłowości związane z koncertem Madonny zwróciła uwagę Najwyższa Izba Kontroli w 2013 r. "Stwierdziła, że działania Ministerstwa Sportu i Turystyki przy organizacji koncertu były niegospodarne i niecelowe, a w ich wyniku Skarb Państwa poniósł szkodę majątkową w wielkich rozmiarach. Wnioski kontrolerów NIK są zbieżne z ustaleniami śledztwa i wydaną na zlecenie prokuratury opinią biegłego z zakresu ekonomii i finansów" - dodali śledczy.

jmo

Czytaj także

Umorzono śledztwo ws. koncertu Madonny. "Nie działano na szkodę"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 11:52
Z braku znamion przestępstwa prokuratura umorzyła śledztwo ws. nieprawidłowości przy finansowaniu koncertu Madonny na Stadionie Narodowym w 2012 r. Uznano, że urzędnicy resortu sportu nie działali na szkodę interesu publicznego przy wydatkowaniu pieniędzy na ten cel.
rozwiń zwiń