Projekt reformy szpitali. Zobacz najważniejsze założenia

Powołanie Agencji Rozwoju Szpitali odpowiadającej za kondycję szpitalnictwa, kategoryzacja placówek szpitalnych, nowe zasady restrukturyzacji zadłużeń i utworzenie listy menadżerów - to główne zmiany przewidziane w zaproponowanym w czwartek projekcie reformy szpitalnictwa.

2021-12-30, 17:44

Projekt reformy szpitali. Zobacz najważniejsze założenia
Agencja Rozwoju Szpitali, kategoryzacja placówek i lista menadżerów - to główne założenia projektu . Foto: shutterstock/venusvi

Projekt ten przedstawił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak mówił, nowe przepisy na długie lata określą zasady funkcjonowania szpitalnictwa. Jego zdaniem, reforma poprawi kondycję finansową placówek i sprofesjonalizuje zarządzanie szpitalami. Proponowane przepisy trafiły w czwartek do konsultacji społecznych.

Obszerny - liczący z uzasadnieniem ponad 150 stron - projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa został przygotowany przez resort zdrowia. Według autorów nowe przepisy pozwolą na uzdrowienie kondycji finansowej polskich szpitali.

"Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy pozwolą na optymalizację jakości leczenia i poziomu bezpieczeństwa pacjenta przez wdrożenie systemowych rozwiązań dotyczących jakości i efektów leczenia (koncentrację leczenia specjalistycznego) oraz zwiększenie dostępności udzielanych świadczeń, jak również na poprawę sytuacji finansowej podmiotów szpitalnych" - przekonują autorzy w uzasadnieniu projektu.

Agencja Rozwoju Szpitali

Jednym z głównych założeń proponowanej reformy jest powołanie Agencji Rozwoju Szpitali (ARS), która ma prowadzić nadzór właścicielski nad szpitalami. Zgodnie z projektem, agencja ta będzie odpowiedzialna za inicjowanie, wspieranie i monitorowanie procesów naprawczych w szpitalach oraz zapewnienie rozwoju szpitalnictwa. Na jej czele będzie stał prezes powoływany przez ministra na sześcioletnia kadencję.

REKLAMA

Do zadań agencji należeć też będzie organizowanie i koordynowanie wspólnych zakupów, wsparcie finansowe, merytoryczne oraz eksperckie. Agencja będzie również wspomagać inwestycje w szpitalach poprzez koordynację działań i skierowanie na ten cel dodatkowych środków m.in. z budżetu państwa, funduszy unijnych czy funduszy celowych zarządzanych przez ministra zdrowia.

Czytaj więcej:

Według autorów, proponowane zmiany pozwolą także na uniknięcie konkurowania pomiędzy szpitalami o tych samych pacjentów i kontrakty z NFZ. "Ponadto zaprojektowane przepisy doprowadzą do efektywniejszego wykorzystania dostępnych zasobów kadrowych podmiotów szpitalnych i nowoczesnej infrastruktury medycznej, a także do wzmocnienia kadry zarządzającej i popularyzacji nowoczesnych systemów, narzędzi i metod zarządzania w ochronie zdrowia, jak również certyfikacji umiejętności kadry zarządzającej" - wskazał resort w uzasadnieniu projektu.

Zgodnie z projektem, Agencja Rozwoju Szpitali co trzy lata będzie przeprowadzała obowiązkową ocenę wszystkich placówek. W jej rezultacie szpitalom zostanie przyznana jedna z czterech kategorii, od której zależeć będzie, jakie procesy rozwojowe i naprawcze zajdą w danym szpitalu. Kategorie będą przyznawane na podstawie wskaźników: rentowności, płynności finansowej oraz poziomu zobowiązań, w tym zobowiązań wymagalnych, czyli takich, dla których termin płatności upłynął. Oceny te mają być dokonywane głównie w oparciu o sprawozdania finansowe szpitali.

REKLAMA


Posłuchaj

Projekt ustawy dot. modernizacji szpitalnictwa (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Do kategorii D zaliczone zostaną podmioty wymagające pilnego wdrożenia działań naprawczo-rozwojowych. W przypadku tych szpitali wskaźnik zobowiązań do przychodów ogółem będzie przekraczał 15 proc. lub zostaną łącznie spełnione trzy inne szczegółowo określone warunki. W kategorii C znajdą się szpitale wymagające działań naprawczo-rozwojowych, które nie będą kwalifikowały się do niższej kategorii. Z kolei do kategorii B zaliczone zostaną podmioty wymagającemu działań optymalizacyjnych, które z uwagi na swoją sytuację finansową, nie trafią do wymienionych już kategorii. Natomiast kategoria A przyznana zostanie podmiotom w dobrej sytuacji finansowej.

Restrukturyzacja zadłużenia szpitali

Projekt zmienia też rozwiązania związane z restrukturyzacją zadłużenia szpitali. Zgodnie ze zmianami podmiot szpitalny będzie mógł dokonać restrukturyzacji zadłużenia w ramach nowoprojektowanego postępowania o zatwierdzenie układu.

Proponowane przepisy wprowadzają też zmiany dotyczące kadry zarządzającej szpitalami. Kierownikiem podmiotu szpitalnego będzie mogła być wyłącznie osoba wpisana na listę menadżerów, którą będzie prowadził prezes ARS. Określono przy tym wymagania niezbędne do trafienia na tę listę, do których zaliczono: doświadczenie na stanowisku kierowniczym, wyższe wykształcenie, zdany egzamin państwowy organizowany przez ministra zdrowia albo ukończone studia podyplomowe MBA w ochronie zdrowia.

Proponowane przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Autorzy zmian wskazali też, że projekt ustawy jest elementem Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności z terminem wejścia w życie w I kwartale 2022 r.

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej