more_horiz
Wiadomości

Trudna akcja GOPR w Beskidach. Turyści stracili orientację na Babiej Górze

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 17:40
Na Babiej Górze w Beskidach sukcesem zakończyła się wspólna wyprawa grup Beskidzkiej oraz Podhalańskiej GOPR po dwoje biegaczy, którzy wybrali się w góry, a na szczycie stracili orientację i nie byli w stanie kontynuować swojej wycieczki. Turystom groziła hipotermia, bo nie mieli ciepłej odzieży, a w górach panowały bardzo trudne warunki pogodowe.
Biegacze stracili orientację na Babiej Górze. Interweniował GOPR
Biegacze stracili orientację na Babiej Górze. Interweniował GOPRFoto: Inu/Shutterstock

Ratownicy zlokalizowali turystów po godzinie. Jak zapewnia Jerzy Kapłon, ratownik dyżurny Grupy Podhalańskiej GOPR, kobieta i mężczyzna są w dobrym stanie.

Prezes Zarządu Głównego GOPR Paweł Konieczny przekazał z kolei, że turyści, będąc na szczycie, zgubili szlak i zaczęli zejście w złą stronę. - Warunki na Babiej Górze są bardzo trudne, pada deszcz i jest niski pułap chmur, a przebieg szlaków jest niewidoczny. Dodatkowym utrudnieniem jest silny wiatr - poinformował.

- Turyści stracili orientację w terenie, ale na szczęście udało im się skontaktować z ratownikami GOPR i przesłać koordynaty swojego położenia. Okazało się, że są w rejonie kopuły szczytowej, ale nie mogą kontynuować swojej wyprawy i proszą o pomoc. Dodatkowo grozi im hipotermia ponieważ mają lekkie sportowe ubranie - relacjonował Paweł Konieczny.

Trudna akcja GOPR w Beskidach

Na miejsce zostały zadysponowane dwa zespoły ratowników, którzy musieli się spieszyć, by zdążyć przed szybko zapadającym zmrokiem. Grupa Beskidzka GOPR wyruszyła od strony Przełęczy Krowiarki, a drugi zespół ratowniczy Grupy Podhalańskiej GOPR podążył na szczyt od strony Przywarówki. Jako pierwsi na miejsce dotarli ratownicy z Beskidzkiej GOPR i bezpiecznie sprowadzili turystów do schroniska.

Służby przypominają o aplikacji Ratunek, a także o tym, by przed wyjściem w góry sprawdzić stan naładowania baterii w telefonie komórkowym.

Posłuchaj
00:19 11480829_1.mp3 Ratownicy bezpiecznie ewakuowali turystów z Babiej Góry (IAR) 

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem