more_horiz
Wiadomości

Będzie kolejne zaostrzenie restrykcji? Minister zdrowia wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 09:27
- Jeżeli będziemy widzieli w tym tygodniu kontynuację wzrostowego trendu infekcji przy zapełnieniu mniej więcej ok. 20 tys. łóżek, będziemy podejmowali kolejne decyzje zaostrzające - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Od 15 grudnia 2021 r. obowiązują nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa
Od 15 grudnia 2021 r. obowiązują nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusaFoto: Shuitterstock

Szef resortu zdrowia poinformował w RMF FM o 6422 nowych zakażeniach koronawirusem. Podkreślił, że "widzimy rosnącą skalę wzrostów zakażeń".

- Startowaliśmy trzy dni temu z przyrostu 10 proc., a wczorajszy przyrost jest powyżej 25 proc. Siłą rzeczy jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy – dodał.

Minister zdrowia, pytany, czy rząd zareaguje na obecną sytuację epidemiczną lockdownem, przekazał, że "jeśli pewien arsenał związany z wyszczepieniem się kończy, to używa się tego, co pozostaje w ręku, czyli restrykcji, obostrzeń".

- Jeżeli będziemy widzieli w tym tygodniu kontynuację wzrostowego trendu infekcji przy zapełnieniu mniej więcej ok. 20 tys. łóżek, będziemy podejmowali kolejne decyzje zaostrzające - zaznaczył.

"Decyzje w środę lub piątek"

Niedzielski zapowiedział, że "prawdopodobnie decyzje zapadną w środę lub piątek, jeśli trend wzrostu infekcji się utrzyma".

Szef MZ, dopytywany, jakie mogą być ewentualne obostrzenia, stwierdził, że "będziemy rozmawiali o tym, co dalej ze szkołami, ale mamy takie samo zdanie, że ogromnym kosztem jest ograniczanie nauki stacjonarnej". Wskazał też na możliwe "inne restrykcje związane z ograniczaniem działalności gospodarczej, galerii i innych tego typu miejsc".

Odnosząc się do zakażeń nowym wariantem omikron, Adam Niedzielski powiedział, że "należy się liczyć, że każdy z nas jest nastawiony na kontakt z omikronem". - W takiej sytuacji niezaszczepienie się jest brakiem odpowiedzialności - ocenił.

Czytaj także:

Zobacz także: Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia"

es

Zobacz także

Zobacz także